Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

 GBP/USD, önemli ABD TÜFE öncesi 1.3600’ün altında kaldı

GBP/USD, kilit ABD tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine odaklanarak, Çarşamba günü Avrupa’nın erken işlem saatlerinde 1.3560 seviyesinde hafif kayıplar yaşıyor.

ABD Hazine getirileri, yükselen enflasyon korkuları arasında bir toparlanma girişiminde bulunduğundan, kablo çifti ABD dolarındaki bir toparlanma ile baskı altında.

TÜFE verileri nedeniyle artan endişelere ek olarak, Brexit ve İngiltere’deki koronavirüs durumu ile ilgili endişeler paritede baskı oluşturuyor. Son zamanlarda, İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney’in 16. Maddenin Birleşik Krallık tarafından tetiklenmesi durumunda potansiyel bir ticaret savaşı konusunda uyarmasının ardından döviz çifti bir darbe aldı.

Yatırımcıların İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) bu ay politikayı değiştirmeyerek piyasayı şaşırtmasının ardından Aralık ayında bir faiz artırımına bahse girmesiyle, kablo Kasım ayının ikinci haftasında beş haftanın en düşük seviyesinden geriledi . Ancak İngiltere, yatırımcıların zam beklentilerini artırdı ancak önümüzdeki aylarda daha fazlasının gelebileceğinin sinyallerini verdi. Bu değişiklikler çiftin gidişatını etkiler.
ABD doları Salı günkü oturumdan sonra yaygınlaşmaya ve günde 0.12% kadar, 94.06 de dolar ticaret ile para geniş bir sepet içinde birkaç outshined edilmiştir. ABD 10 yıllık hazine bonosu getirileri %1,46’ya yükseldi.

Tüccarlar, yaklaşan ABD TÜFE verilerinden ve BOE Silvana Tenreyro’nun Çarşamba günü yapılması planlanan konuşmasından ivme bekliyor. Odak noktası ayrıca , eşi benzeri görülmemiş bir enerji krizi ve devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle GSYİH büyümesinin önceki çeyreğe göre %1,5’e yavaşladığını göstermesi beklenen Perşembe günü İngiltere’nin üçüncü çeyrek GSYİH büyümesine ilişkin ön tahmini üzerinde kalmaya devam ediyor.

Günlük grafiğe göre GBP/USD, 30 Eylül ve 5 Ekim fiyat hareketiyle desteklenen 1.3400 civarında taban buldu. Ancak söz konusu seviyeyi test etmeden önce, kablo çiftinin önce 8 Eylül’ün düşüğü 1.3449’u aşması gerekecek.
Yukarı yönlü zorluk, her ikisi de 1.3680 seviyesinde toplanmış olan 21 günlük Basit Hareketli Ortalamalar (SMA), 50 günlük SMA’ya sahiptir. Bir sonraki diken 100 günlük SMA 1.3749’da. En kuzeyde, 1,3847’lik 200 günlük SMA’da yukarı yönlü bir sonraki engel yer alıyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap