Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed’in Aralık toplantısına ait tutanakları, faizlerde erken bir artırım beklentilerin artırıp bankanın tahvil alımlarını bitirme meselesini gündeme getirdikten sonra Hazine getirilerindeki artışla desteklenen ABD doları yükseliş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 96,392’ye yükselerek Salı günü gördüğü bir haftanın yükseğine yakın kaldı.

OANDA’dan Jeffrey Halley, “Tutanaklar gösteriyor ki komite üyeleri enflasyon risklerinin daha kalıcı ve artış yönlü olduğunu düşünüyor ve üç faiz indirim tahmini ile birlikte azaltım sürecinin daha hızlı bir tempoda ilerlemesi gerektiği konusunda genel olarak anlaşmaya varıldığı görülüyor.” dedi.

Bunlar, Başkan Jerome Powell’ın Aralık toplantısından sonra söylediklerinin büyük oranda aynısı olsa da faiz oranı beklentilerine epey duyarlı olan beş yıllık Hazine getirileri, yaklaşık iki yılın zirvesine çıktı. Bu ayrıca bazı politikacıların, bankanın son iki yıldır satın aldığı tahvillerin bir kısmını piyasaya geri satmaya başlaması için baskı yaptığını gösteren tutanaklardan da kaynaklanıyordu.

Bunların yanında Fed Fon vadeli işlemleri, Mart toplantısına kadar çeyrek puanlık bir artırım için %80 olasılıkla fiyatlanıyor.

USD/JPY %0,2 düşüşle 115,93’e gerilese de 116,35 olan beş yılın zirvesine yakın kaldı. EUR/USD %0,2 kayıpla 1,1290’a inerken GBP/USD %0,3 düşüşle 1,3518’den işlem gördü. AUD/USD %0,8 azalarak 0,7160’tan alıcı buldu.

Fed tutanaklarında endişe kaynaklarından biri olarak aşırı derecede sıkılaşmış işgücü piyasasından bahsedildi ve Çarşamba günü paylaşılan ADP verileri, Aralık ayında özel sektör istihdamında 800.000’den fazla artışla, beklentilerin neredeyse ikiye katlandığını gösterdi.

Bugün haftalık işsizlik başvuruları paylaşılacak. Cuma günü ise takvimde tarım dışı istihdam raporu var.

ING analistleri, “Omicron’un yarattığı belirsizlik ortamında faizleri artırmak için Mart ayının çok erken olduğunu düşünüyoruz ama Mayıs ayı epey mümkün.” dedi.

Öte yandan Çin’in hizmet sektöründeki büyüme Aralık ayında daha hızlı olsa da USD/CNY %0,3 artışla 6,3749’e yükseldi. Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi 52,1 puandan 53,1’e çıktı.

Bugün Türkiye, döviz rezervlerine ait verileri paylaşacak; USD/TRY %0,8 artışla 13,7879’a ulaştı. Merkez bankası bir yandan faiz indirirken bir yandan da kısa süre önce, liradaki sert satışları engellemek adına lira sahiplerinin dövizden kaynaklı kaybının telafi edileceği bir plan açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati TL korumalı mevduat hesabına olan talebin 91,5 milyarı bulduğunu belirtti.

Halley, “Benim hesabıma göre lira, geçen hafta içinde elde ettiği getirilerin %35’e yakınını kaybetti. Rezervlerde bugün büyük bir düşüş olduğu görülürse Türk lirasında tekrar dalgalanma olacaktır.” diye ekledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap