Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Merkez bankalarının, artan enflasyonu durdurmak için faizleri beklenenden daha erken artıracağı iddiaları artarken altın Cuma günü Asya’da yükseldi ancak üç hafta içindeki ilk haftalık düşüş yoluna girdi.

Altın vadeli işlemleri %0,16 artışla 1.864,45 dolara yükseldi. Normalde altınla ters yönde hareket eden dolar da ufak bir artış yaşadı.

Bir yandan enflasyondaki artış bir yandan da ekonomilerin salgından toparlanması devam ederken ABD Fed şimdi erken faiz artırımı düşünüyor. Bir önceki haftanın verileri, enflasyonun Ekim ayında 30 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi.

Merkez bankasının güvercin politikacılarından biri olan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyon yüksek olmaya devam ettiği takdirde 2022 yılında para politikasında ufak değişiklikler yapma konusunda “açık fikirli” olduğunu söyledi. Evans, yüksek enflasyon devam ederse tam aksini beklese de 2022 yılında bir faiz artırımının uygun olabileceğini de sözlerine ekledi.

Diğer yandan Perşembe günkü veriler, ABD’de ilk işsizlik başvurularının geçen hafta 268.000 olduğunu gösterdi. Covid-19 öncesi seviyelere yakın olsa da bu rakamlar, Investing.com tarafından hazırlanan ve 260.000 başvuru bekleyen tahminlere göre yüksek oldu. İşgücü eksikliği, daha hızlı iş büyümesi önünde bir engel olmaya devam ediyor.

Japonya, Covid-19’un ekonomik etkisini azaltmayı amaçlayan 490 milyar dolarlık rekor bir harcama paketi açıklamaya hazırlanıyor.

İsviçre gümrük vergilerine göre Ekim ayında Çin’in İsviçre’den altın ithalatı, 2018 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Veriler ayrıca Hindistan’a altın sevkiyatının, Eylül ayına göre bir miktar düştüğünü gösterdi.

Diğer kıymetli metaller arasında gümüş %0,4 artış yaşasa da üç hafta içindeki ilk haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Platin %0,95 artarken paladyum %0,5 yükseldi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap