Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed’in sıkılaştırma döngüsünün nispeten kısa ömürlü olabileceği yönündeki beklentilerin artması ile Cuma günü ABD doları değer kaybederek bir ayın en düşük seviyesine indi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 101,650’ye geriledi. Endeks, 25 Nisan’dan beri gördüğü en düşük seviyeye yaklaşırken bu haftayı %1,5 civarı düşüşle kapatma yolunda.

Buna ek olarak EUR/USD %0,2 artışla 1,0742’ye yükselirken GBP/USD %0,2 değer kazanarak 1,2621’den işlem gördü. Her iki çift de Nisan sonundan beri görmediği seviyelere yükseldi. AUD/USD ikilisi %0,4 yükselişle 0,7128 ve NZD/USD %0,4 artarak 0,6505 oldu.

Dolar bu ayın başında 20 yılın zirvesine yaklaştı ancak para politikasındaki sıkılaştırmanın ekonomik büyümeyi zaten yavaşlatmış olabileceğine dair işaretler arasında geri çekildi.

Perşembe günü paylaşılan veriler, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte ilk tahmin edilenden daha fazla küçüldüğünü gösterdi. GSYH, %1,4 olan ilk tahmine göre yıllık %1,5 küçüldü.

Öte yandan Fed’in Mayıs toplantısının tutanakları Çarşamba günü paylaşıldı ve merkez bankası politikacılarının, enflasyonda düşüş görülmeye başlandığı takdirde yılın ikinci yarısında sıkılaştırma döngüsünü yavaşlatmaya ve hatta durdurmaya hazır olduklarına işaret etti.

Gözler şimdi, bugün paylaşılacak olan kişisel tüketim harcamaları endeksinde olacak. Bu endeksin volatil gıda ve enerji kalemlerini hariç tutan çekirdek versiyonu, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümü. Bir önceki ay %5,2 olan endeksin Nisan ayında yıllık %4,9’a düşmüş olması bekleniyor.

ING analistleri, “Fed’in sıkılaştırma döngüsü için fiyatlandırma, Mayıs başından beri düzeltme yaşayarak 25-35 puan düştü.” dedi. “Ancak Fed’den gelen açıklamalar ve ABD’nin veri takvimi, Fed’in nihai faiz oranı için bu yüksek seviyelerin, piyasaya tekrar kolayca dönebileceğini gösteriyor ki bu da dolar için pozitif bir durum.”

Bu arada TCMB Perşembe günkü toplantıda beşinci kez faizleri değiştirmeden bırakarak enflasyonu hesaba katınca son derece negatif faiz oranlarına yol açtı. USD/TRY ikilisi %0,1 artışla 16,3826’dan işlem gördü.

Bu durum lirayı olumsuz etkiledi. Türk lirası bu yıl, dolar karşısında %19 civarı değer kaybederek gelişmekte olan piyasalarda şimdiye kadarki en kötü performansa sahip para birimi oldu.

Çinli firmaların endüstriyel kârları geçen ay, iki yıl içinde ilk kez küçüldükten sonra USD/CNY 6,7379’a geriledi. Kârlar bir önceki yıla göre Nisan ayında %8,5 düşüş gösterdi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap