Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 18 Kasım’dan geçerli olacak şekilde 100 baz puan indirdi. TCMB’den yapılan açıklamada, 22 Ekim ve 17 Kasım 2021 tarihleri arasında arasında yüzde 10,50 olarak uygulanan faiz oranı 18 Kasım’dan geçerli olacak şekilde yüzde 9,50 olarak uygulanmaya başlandı. Açıklamada, “18.11.2021 (dahil) zorunlu karşılık tesis tarihinden itibaren Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatının “Zorunlu karşılıklara faiz/nema ödenmesi” başlıklı 10. maddesinde açıklanan usul ve esaslara göre bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde yüzde 9,5 ile yüzde 15 arasında farklılaşan faiz/nema oranları uygulanacaktır.” denildi.
Bugün Türkiye tarafında Tüketici Güveni, Yabancı Turist Girişi ve Merkezi Hükümet Borç Stoğu TL’yi etkileyecek önemli verilerden olmakla birlikte geri çekilmelerle birlikte aşırı alım bölgesinden bir miktar düşeceği düşünülmektedir. Olası düşüşlerde 10.9665-10.7324 seviyeleri hedeflenebilir. Beklentilerin aksine yükselişler görülmesi durumunda 11.1860 seviyesi hedeflenebilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap