Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rusya Ukrayna’nın enerji tesisine saldırdıktan sonra altın yükseldi

Cuma günü Asya’da altın yükseldi ve 2021 Mayıs ayından beri gördüğü en iyi haftalık artışı yaşadı. Yatırımcıların risk iştahı, Rusya’nın Ukrayna’daki nükleer enerji tesisine saldırdıktan sonra düştü. Bu tesis, Avrupa’nın en büyüğüydü.

Altın vadeli işlemleri %0,32 artışla 1.942,10 dolar oldu ve haftayı %3 civarı artışla bitirme yoluna girdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısındaki son gelişme, Energodar kentinin Belediye Başkanı Dmytro Orlov’un Telegram kanalındaki paylaşımına göre Rusya’nın ülkedeki Zaporijya nükleer enerji tesisine saldırması oldu. Rusya Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 100 km kuzeyinde bulunan Çernobil nükleer tesisini önceden ele geçirmişti.

ABD ve AB’nin olduğu Batılı güçler, işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rus kişilere, şirketlere, bankalara ve Rusya Federasyonu Merkez Bankasına yaptırım uyguladı.

Londra Külçe Piyasası Kurumu Reuters’e yaptığı açıklamada akredite ettiği altı Rus altın rafinerisine, yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarıyla ticari bağlantıları olup olmadığını sorduğunu, bulunduğu takdirde bu bağlantıların akreditasyonlarını etkileyebileceğini söyledi. Ekstra petrol ve gaz gelirlerinin kullanımına ilişkin mali kuralın bir kısmı askıya alındı ve Rusya Maliye Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada bu aksiyonun bir parçası olarak 2022 için döviz ve altın alımlarını durdurduğunu söyledi.

Diğer kıymetli metallerden paladyum %1,6 artışla 2.818,86 dolar oldu. Seansın erken saatlerinde 2.835,48 dolar ile 2021 Temmuz ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Haftayı %20 civarı artışla bitirme yoluna girerek 2020 Mart ayından bu yana en büyük haftalık artışını yaşamış olacak. Gümüş ve platin %0,4 yükseldi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap