Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ölümcül covid salgını binlerce kişinin ölümüne neden olduğu gibi dünya ekonomisine de ağır darbe vurdu. Uluslararası para fonu IMF ye göre dünya 1930 lardaki büyük buhrandan bu yana en kötü ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Finansal koşulları kötüleştiren bu dönemde  covid salgını  süresince doların seyri nasıl ilerledi?

Ekonomistlere göre uzun bir süre devam edecek salgın sadece hükümetlerin değil Merkez Bankalarının da krizi kontrol etme yeteneğini test edecek. IMF baş ekonomisti Gita Gopinath’a göre kriz önümüzdeki iki yıl içinde küresel GSYİH nın 9 trilyon dolar zarara uğramasına neden olabilir açıklamasını yaptı. Dünya borsalarında tarihin en büyük dalgalanmaları yaşanırken yatırımcılar da güvenli bir yatırım arayışına girdiler.

Virüsün yarattığı endişe ortamı dünyanın çeşitli yerlerinde yatırım yapmış olan fonların paralarını çekmelerine sebeple olmuş, dolara ve altına yatırım yapmaya yönelmeye başlamışlardır.

Covid salgını süresince Avrupa seyahatlerine konan yasaklar ve ticaretin yavaşlaması vb tüm belirsizlikler ABD varlıklarına olan talebi arttırdı. Bu da doların neredeyse dünyadaki tüm para birimlerine karşı güçlenmesine yol açtı.

FED kararları doların yükselişinde önemli rol oynadı. Covid salgını süresince 700 milyar dolarlık bir parasal genişleme sağlandı. 21 Şubat’ta dolar endeksi 100’e ulaştı. Covid salgınından en az zararla çıkmaya çalışan ABD tüm para birimlerini geride bırakmıştır.

Covid salgını süresince ABD de devre kırıcılar sisteminde borsa %7 düşerse 15 dakikalığına piyasalar durdurulur. İkinci olarak %13 düşme de olur tekrar bir 15 dakika durdurulur. 2008 den bu yana ilk defa devre kırıcılar piyasanın 30 dakika durmasına neden oldu. Amerika borsalarındaki düşüş %10 olmuştur. Tramp açıklamaları FED toplantıları ve puan indirimine gidildi. Amerika Merkez Bankası FED’in faizleri bir süreliğine 1.25 bandını artık sıfırlara çekeceğini, negatif faizlerin başlayacağını söylemeleri söz konusu olmuştur. Doların covid salgını süresince altından daha hızlı likit yaratması aynı zamanda altında ciddi satışlar oldu.

Covid salgını süresince dolar neden artıyor? 6,35 ve 6,55 devamında hızlı bir yükselişe geçmiştir. 12 yılın en zirve rakamlarını yaşamıştır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap