Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Powell faiz artırımına işaret ederken dolar yükseldi, euro düştü

ABD doları gücünü korurken euro 21 ayın en düşük seviyesine yakın seyretti. Ukrayna’daki savaşın Avrupa ekonomisinde büyümeyi baskılama olasılığı bulunurken Fed faizleri artıracak.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 97,525’e yükseldi.

EUR/USD %0,2 düşüşle 1,1097’ye inerek 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 1,1058’in biraz üzerinde seyretti ve bu hafta şimdiye kadar %1,5 kayıp yaşadı.

USD/JPY %0,2 artarak 115,72’ye yükselirken GBP/USD 1,3406’ya ulaştı. Avustralya ekonomisi, ülkenin emtia ihracatına yönelik fiyatların artmasının faydasını gördü ve AUD/USD %0,3 artışla yedi yılın yeni zirvesi olan 0,7319’a ulaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre önündeki iki günlük sunumunun birini yaptı ve Ukrayna’ya yönelik Rus saldırısına karşı enflasyonla mücadeleyi ön plana alarak bu ayki merkez bankası toplantısında 25 puanlık faiz artışını destekleyebileceğini söyledi.

Yaptığı açıklamalar Mart ortasındaki toplantıda yarım puanlık artış olasılığını fiilen kaldırsa da bu durumun Fed’i, Ukrayna çatışmasının olası etkisini hesaba katmadan bile önce Avrupa Merkez Bankasının birkaç ay önüne geçirmesi muhtemel.

ING analistleri, “Putin’in savaşından kaynaklanan makro çöküşün, Avrupa’ya ABD’den daha pahalıya mal olacağı açık.” dedi. “ABD ekonomisinin nispeten izole olması, Fed’in şahin bir hissiyatı sürdürmesine ve muhtemelen sıkılaştırma planlarına bağlı kalması için birçok nedene sahip olmasına imkân sağalıyor.”

Çarşamba günkü Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nin enflasyon oranı, Ocak ayındaki %5,1’den %5,8’e yükselerek Şubat ayında da rekor kırdı.

Bu rakamlar, Ukrayna savaşının bölge büyümesine zarar vereceğine ancak arz kesintileri nedeniyle korkunç stagflasyon yaratarak enflasyonu daha da artıracağına dair korkuların artmasıyla Avrupa Merkez Bankasının (ECB) içinde bulunduğu ikilemi gösteriyor.

Bununla birlikte ECB Başkanı Economist Philip Lane, Çarşamba günkü açıklamasında merkez bankasının, savaşın ekonomik sonuçlarını yakından takip ettiğini ve kıtadaki toparlanmayı desteklemek için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

Öte yandan Rus vatandaşların rubleden çıkmaya çalışması ile ruble düşüşünü sürdürüyor. Reuters’in düzenleme kurulundan gelen bir mektuba dayandırdığı haberine göre bu durum, merkez bankasının döviz piyasalarında kişilerin döviz alımına %30 komisyon koymasına yol açtı.

USD/RUB %3,8 artışla 110,0261’e yükselerek yeni bir rekora yaklaştı.

Son olarak Kanada Merkez Bankası 2018 Ekim ayından bu yana ilk faiz artırımını yaparak gösterge faizini %0,25 olan rekor düşük seviyeden %0,5’e çıkardıktan sonra USD/CAD %0,1 düşüşle 1,2614’e geriledi. Banka, enflasyonla mücadelede daha da yükseltmesi gerekeceğine işaret etti.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap