Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Federal Rezerv Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır ve muhtemelen dünyanın en etkili ekonomik kurumudur. Fed’in tüzüğünde belirtilen başlıca sorumluluklardan biri, ABD doları ve dolar üretimi ikamelerinin toplam arzının yönetimidir. Fed, her gün milyarlarca dolar yaratmaktan veya yok etmekten sorumludur. Modern federal rezerv artık baskı banknotlarını dolar banknotları için yürütmekten sorumlu olmasına rağmen, yeni kağıt paralarını bir makineden çıkarmıyor. Bazı gerçek dolar baskısı hala gerçekleşiyor (ABD Hazine Bakanlığı’nın yardımıyla), ancak Amerikan para arzı büyük çoğunluğu dijital olarak borçlandırılıyor ve büyük bankalara yatırılıyor. Gerçek para yaratımı, bankaların bu yeni bakiyeleri daha geniş ekonomiye ödünç vermesinden sonra gerçekleşir. Dolar Üretimi

Dolar Üretimi İle FED Arasında Nasıl Bir Bağlantı Vardır?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ve ilgili ekonomi danışmanları, ABD para arzı ve genel ekonomik durumunu değerlendirmek için düzenli olarak toplanır. Dolar Üretimi yapılmadan önce yeni paranın yaratılması gerektiği belirlenirse, Fed belirli bir düzeyde para enjeksiyonu hedefler ve buna karşılık gelen bir politika başlatır. Merkez bankacılığının ilk günlerinde para yaratma fiziksel bir yapı halindeydi; yeni kağıt ve metal paralar üretilip, sahtecilikle mücadele cihazları ile damgalanır ve daha sonra kamuoyuna açıklanır (neredeyse her zaman bazı tercih edilen devlet kurumları veya politik bağlantılı işletmeler aracılığıyla).

Dolar Ve Merkez Bankası İlişkisi

Merkez bankaları o zamandan beri teknolojik olarak daha yaratıcı hale geldi. Fed, bir borsada çalışmak için paranın fiziksel olarak mevcut olması gerekmediğini anladı. İşletmeler ve tüketiciler çekleri, banka ve kredi kartlarını, bakiye havalelerini ve çevrimiçi işlemleri kullanabilirler. Para basmanın da bu durumda fiziksel olması gerekmez; merkez bankası yeni dolar bakiyelerini rapor ve analizler ile tahmin edebilir ve diğer hesaplara aktarabilir. ABD Hazineleri gibi yeni kolayca tasfiye edilebilir hesaplar Modern bir Federal Rezerv tarafından hazırlanır ve bunları aktif haldeki mevcut banka rezervlerine ekler. Normalde, bankalar bu fonları almak için diğer parasal ve finansal varlıkları satarlar. Bu, yeni faturaların basılması ve banka kasalarına taşınmasıyla aynı etkilere sahiptir, sadece daha ucuzdur. Enflasyonisttir ve yeni yatırılan para bakiyeleri ekonomideki fiziki banknotlar kadar önemlidir. Bütün bunlar da Dolar Üretimi nasıl yapılır sorusunu açıklamaktadır. Doların tarihi ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Dolar hakkındaki diğer makalelerimizi ise buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap