Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

USD/RUB bugün %5 gerileyerek 75,0 seviyesine indi ve savaş öncesi fiyatlamaya döndü. Kur, Şubat ayında bu seviyelerde işlem görürken Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile önce 105,0 seviyesine çıktı, ardından serbest piyasada 160,0 seviyesine çıkarak tüm zamanların zirvesini gördü.

ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulandığı süreçte sert kayıp veren ruble, devam eden yaptırımlara karşın kayıplarını sildi ve dolar karşısında savaş öncesi seviyeye döndü.

Mart ayında kurda yaşanan yükselişle beraber bu yılki yükseliş oranı %40’a gelmişti, fakat son dönemdeki gerileme ile bu kazanç %6’ya indi. Rusya’ya birçok ekonomik yaptırım uygulansa da dünyada petrol, kömür ve doğal gazda büyük paya sahip olması ve yaptırımlara karşı ödemelerde rublenin aktifleştirilmesi, Merkez Bankasının faiz artırması ve rezervleri kullanması gibi hamleler rublenin toparlanmasına yardımcı oldu.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap