Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fed’in Mart ayı tutanaklarının açıklamasının ardından faizin 50 baz puan artırma olasılığının gündeme gelmesine bağlı olarak kripto para piyasaları ve teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq borsasında dikkate değer düzeltmeler görüldü.

Nasdaq, iki günde yüzde 5’e yakın bir kayıpla sert düşüşler gördü. Kripto para piyasalarında da genel bir düşüş söz konusu olurken Bitcoin‘de son 48 saatte düşüş yüzde 10’a yaklaştı.

Bitcoin (BTC), son iki gündür ekside kapanırken bugün 42.700 dolar bandına kadar geriledi. Altcoin pazarında ise kayıpların çift haneli rakamlara ulaştığı görüldü. Son aylarda borsalarla kripto paralar arasında korelasyonun yüksek seyretmesi, büyük hisse senetlerini etkileyen gelişmelerin kripto para piyasalarını da etkilemesine neden oluyor.

Diğer yandan planlanan faiz artırımları gündeme geldiklerinde kripto piyasasındaki satış baskısı oluştururken deneyimli yatırımcıların hızlı düşüşleri satın alarak bir fırsata dönüştürdüğü görülüyor.

Piyasada yeni bir toparlanmanın ne zaman geleceğine dair net bir şey söylemek mümkün olmasa da kripto paraların hisse senetleriyle olan korelasyonundan dolayı, borsalardaki bir toparlanma belirtisinin kripto paraları da olumlu etkileyebileceği genel görüşler arasında bulunuyor.

Bitcoin 2022 konferansında konuşan Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Fed’in faiz artışlarına ara vermesi durumunda Bitcoin fiyatında önemli bir artış kaydedileceğine dair görüşlerini paylaştı. Milyarder yatırımcı, ayrıca ABD’nin mevcut enflasyon ortamında faiz oranlarını 50 puana kadar artırabileceğine inandığını da söyledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap