Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın fiyatı, karamsar bir piyasa havasının altta yatan yükseliş momentumunu artırmasıyla birlikte, odak noktası artık çok beklenen ABD Tarım Dışı İstihdam verilerine doğru kayarken, 1.800$’lık beş-günlük taze zirvelere yakın işlem görüyor.

Borçlu Çin emlak sektörüyle ilgili endişelerin yeniden ortaya çıkması, NFP öncesi temkinli ticaretle birleştiğinde yatırımcıların duyarlılığını azaltarak geleneksel güvenli liman altını destekledi.

Bu arada, riskten kaçınmanın ortasında ABD Hazine verimlerinde yenilenen düşüş, altın fiyatındaki son yükselişle de işbirliği yaptı.

Altın fiyatı, piyasanın küresel sıkılaşma beklentilerini yeniden değerlendirmesinin de yardımıyla, Perşembe günkü yükselişini 1.800$ bariyerini oldukça aşacak gibi görünüyor.

Hem Federal Rezerv (Fed) hem de İngiltere Merkez Bankası (BOE) Kasım ayı politika toplantısında faiz oranlarında sabit kaldı ve faizsiz altın etrafındaki hissiyatı yükseltti.

Altın tüccarları şimdi metalde bir sonraki yönü ölçmek için ABD bordro verilerini bekliyor. Başlık NFP, Eylül ayında rezerve edilen 194K’ya kıyasla Ekim’de 425K’da görülüyor.

Sağlam bir istihdam raporu, Fed’in faiz artırımı beklentilerini canlandırarak altının yukarı yönlü girişimlerini sınırlayabilirken, bir hayal kırıklığı, 1.814$’ın yeniden görülmesiyle altın boğalarına ekstra bir haz verebilir.

Altın fiyatı, önceki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.810$’a doğru ek toparlanma rallisini serbest bırakmak için 1.800$’ın üzerinde sürekli bir hareket izliyor.

14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI), 50.00 seviyesinin üzerinde kuzeyi işaret ediyor ve boğaların yakın vadede muhtemelen kontrolde kalacağını gösteriyor.

Aşağı yönde, hemen destek, 200 Günlük Hareketli Ortalama’da (DMA) 1.791 $’da, bunun altında ise 1.784 $ civarında güçlü bir yastık görünüyor. Bu seviyede, 21 ve 100-DMA’lar daha yakın durur.

Daha güneyde, 1779 dolardan yatay 50-DMA’ya meydan okunabilir.

Sonuç olarak, altın fiyatı Perşembe gününü kritik 200 DMA bariyerinin üzerinde kapattığından, en az direnç yolu yukarıya doğru görünüyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap