Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

JPMorgan, TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı enflasyon rakamları sonrasında Türkiye için 2022 yıl sonu TÜFE beklentisini yukarı yönlü revize etti.

Şubat ayı TÜFE rakamlarının yukarı yönlü şaşırttığını ve güçlü fiyat baskılarının kendilerini enflasyon tahminlerini yükseltmeye cesaretlendirdiği belirten JPMorgan, 2022 yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 40,2 olarak belirledi. Banka, geçtiğimiz ay ise 2022 yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 35,7 olarak ortaya koymuştu.

Türkiye’de enflasyonun Mart ayında yüzde 60’ın hemen üzerinde tepe yapmasını beklediklerini ifade eden JPMorgan, yılın son ayına kadar enflasyonun yüzde 60’a yakın seyretmeye devam edeceğini de tahmin etti.

TCMB‘nin politika kararlarının son aylarda makroekonomik görünümden koptuğunu belirten JPMorgan, TCMB’den herhangi bir politika sıkılaştırma beklemediklerini ve politika faizinin yıl boyunca yüzde 14 seviyesinde kalacağını öngördüklerini de vurguladı.Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap