Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

1 ABD doları özellikle üzerinde barındırdığı semboller sebebiyle pek çok merak ve teoriyi doğurdu. Amerika Birleşik Devletleri ve dünya tarihinde , doların atası olan thaler, asıl adı Jaachimstholer, 1520’de bugünün Almanya sınırlarında basılan gümüş sikkenin adıdır. Doların tasarımını etkileyen bu gümüş sikkeler Avrupa sınırları içerisinde uzun süre kullanıldı. Hemen hepsinde bu paraların telaffuzu dolar olacak şekilde yeni isimler verildi.

1700 ‘lerde Kuzey Amerika’ya İngiliz kolonileri ile gelen dolar bağımsızlığı ardından resmi para birimi olarak bir güncelleme ile dolaşıma girdi. 18061’de karmaşık tasarımdaki sembollerin granülleriyle ilk ABD doları dolaşıma girdiğinde İspanyol  Doları değer kaybederek dolaşımdan kalktı. ABD doları yükselmeye ve etkisini arttırmaya başladı. doların tasarımınbdaki sembolizm

Doların Tasarımındaki Sembolizm Nasıl Mesajlar Vermektedir?

Doların ön yüzünde solda bir çembere alınan sembol “€ ile gösterilen kısım “ bu banknotun hangi bölge bankasında basıldığını gösterir. 1 ABD dolarının maliyeti ise 4.90 cent . Bunun sebebi piyasada en eski banknot olmasıdır. 1 ABD dolarının sağ arka yüzünde yer alan sembol “ Epluribus  unum “ kartal sembolü ABD’nin kuruluşunu simgeleyecek şekilde “ çokluktan hayat bulan teklik “ anlamına gelir. Kartalın tuttuğu okların sayısı, dünyayı yöneten aileleri temsil eder. Örneğin kartalına en üzerindeki 13 yıldız , iç içe geçmiş iki üçgen ve bu şekilde oluşan bir yıldız sembolik olarak ABD bayrağıyla ilişkilendirilir. Sol tarafta tamamlanmamış piramit figürü ve altında bir ibare yer alır. Roma rakamı ile yazılan bu rakam 1766 ‘yı yani ABD’nin bağımsızlığını simgeler.

Yeni Dünya Düzeninin Para Birimi Dolar

Yeni bir dünyanın yaklaşmakta olduğunu simgeleyen sembol, özgürlüğün hüküm sürdüğü yeni bir çağın başlayacağını simgeler. Tasarımdaki semboller Latince kelimelerle köklü bir yaşamın var olduğuna işaret eder. Dolar üzerindeki kişiler  1 Dolar üzerine basılan George WASHINTON ile ABD Bağımsızlığının temsilcisi olmuştur. 2 Doların üzerinde Thomas Jefferson , 5 Doların üzerinde Abraham Lincoln , 10 Doların üzerinde Alexander Hamilton , 20 Doların üzerinde Andrew Jackson , 50 Doların üzerinde Ulysses S. Grant ve 100 Doların üzerinde Benjamin Franklin vardır. Dolar tasarımında sembolizmin başları olmasının sebepleri ABD’nin bağımsızlığı için verilen mücadele , askeri başarı , eşit insan hakları , merkezi hükümetin kurulması, Demokrat partinin kurulması , saat uygulamasına geçilmesi ve bir çok mistik sembol kadar başarının öne çıkarılması da dolar üzerine yansıtılmıştır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap