Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Omicron’un hafif semptomlar gösterdiğine dair ilk işaretler, yatırımcıların daha riskli dövizlere yönelmesini sağladıktan sonra dolar bugün düşüş yaşadı. Çin’de rezerv karşılık oranının indirilmesi de piyasadaki hissiyatı güçlendirdi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 96,215’e geriledi.

GBP/USD %0,1 artışla 1,3281, USD/JPY %0,2 yükselişle 113,72 olurken EUR/USD %0,1 değer kazanarak 1,1293’ten alıcı buldu.

Pazartesi günü yedi hafta içindeki en iyi yüzdelik artışını yaşayan AUD/USD, %0,6 daha artarak 0,7091’den işlem gördü. Avustralya Merkez Bankası, faizleri rekor seviyede düşük bıraktı ancak Omicron’un ekonomik toparlanmaya zarar vermesini beklemediklerini söyledi.

Bunun dışında Çin Halk Bankası, bankaların rezerv karşılık oranlarını bu yıl ikinci kez olmak üzere gelecek hafta 50 bp düşürmeyi planladığını duyurduktan sonra USD/CNY %0,1 kayıpla 6,3688’e geriledi.

Bu, Çinli bankaların ekonomiye 1,2 trilyon yuan (188 milyar dolar) likidite sunmasını sağlayarak hem büyümeyi destekleyecek hem de bazı emlak şirketlerinin üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olacak.

Omicron’un ilk tespit edildiği Güney Afrika ile ABD’den gelen, yeni varyant ile enfekte olmuş kişilerde bir önceki dalgalara göre daha hafif semptomlar görüldüğüne dair ön göstergeler ile genel risk-alma modu desteklendi.

Bununla birlikte Fed’in, politik sıkılaşmaya Avrupa’ya göre çok daha erken başlaması beklendiği için dolar özellikle Euro karşısında temel gücünü koruyor.

Fed fon vadeli işlemleri, hâlâ, gelecek yıl Mayıs’ta başlamak üzere ikiden fazla tam faiz artışı ile fiyatlanıyor. Cuma günkü TÜFE raporunun, Kasım ayında yıllık enflasyonda sert bir yükseliş daha göstermesi beklendiğinden bu görüş bu hafta güçlenebilir.

ING analistleri, “Almanya’nın Ekim ayı fabrika siparişleri rakamları korkunçtu ve euronun yıl sonundan önce alabileceği tek yardımın, ECB’nin daha az güvercin olması olabilir.” dedi.

Ancak ECB Başkanı Christine Lagarde, artan tüketici fiyatlarının geçici olduğu ve bu nedenle bankanın, ultra destekleyici tutumunu sürdürmesi gerektiğini ısrarla söylediğinden bu ihtimalin gerçekleşme şansı zor görünüyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap