Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’nin aylık istihdam raporu öncesinde Cuma günü dolar yükseldi. Raporun sonucuna göre varlık azaltım temposunun artırılıp daha erken faiz artışları ile sonuçlanma olasılığı güçlenebilir.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 96,305’e yükselerek hafta bazında değer kazanma yolunda ilerliyor. Bu, 2015 Ocak ayından beri görülen en uzun haftalık kazanç serisi olacak.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1284 olurken GBP/USD %0,2 azalarak 1,3279’den alıcı buldu. USD/JPY %0,2 yükselişle 113,34 ve AUD/USD %0,4 düşüşle 0,7066’dan işlem gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre önünde yaptığı açıklamada enflasyonun, merkez bankasının düşündüğünden daha uzun süre yüksek kalacağını ve Fed politikacılarının, Aralık toplantısında tahvil alım programını daha hızlı bir tempoda azaltmayı düşüneceğini belirtti ve bunun üzerine dolar destek gördü.

Bu şahin ton, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in açıklamaları ile Perşembe günü de devam etti. Daly, enflasyonla mücadele amacıyla faizleri artırmak için “plan yapmaya başlama” zamanının geldiğini söylerken Barkin “politik normalleşme” konusunu açtı.

Para piyasaları şimdi merkez bankasının, 2022 Haziran toplantısında gösterge faizini 25 bp artıracağına işaret ediyor.

İşgücü piyasasındaki güçlenmenin devam edip etmediğine dair ipucu elde etmek adına gözler ABD’nin resmi istihdam raporunda olacak. Ancak rapor, yeni varyant ortaya çıkmadan önceye ait olduğundan vereceği mesajlar zayıf olabilir.

Ekim ayında 531.000 artış yaşayan tarım dışı istihdamın, Kasım ayında 560.000 artış yaşamış ve işsizlik oranının %4,6’dan %4,5’e düşmüş olması bekleniyor. Veriler TSİ 15.30’da paylaşılacak.

Bununla birlikte hem Çarşamba günkü ADP özel sektör istihdam raporu hem de Perşembe günkü ilk işsizlik başvuruları beklenenden güçlüydü ve bu, bugünkü raporda olumlu bir sürpriz yaşanması ihtimalinin güçlü olduğunu gösteriyor.

ING analistleri “Powell’ın açıklamaları…ile güçlü ADP ve ISM imalat rakamlarının, faiz beklentilerinin güvercin şekilde yeniden fiyatlandırılmasına destek verdiğini gördük.” dedi. “Omicron’un yarattığı somut düşüş risklerini düşünürsek piyasalar, güvercin bir fiyatlandırmayı daha önlemek için güçlü olmaya devam eden bir veri akışına ihtiyaç duyacaktır.”

Öte yandan Türkiye’de enflasyon oranı açıklanmadan önce lira rekor düşük seviyelere yakın seyretmeye devam etti ve USD/TRY %0,9 artışla 13,7306’dan işlem gördü.

Bloomberg’in dokuz ekonomistle yaptığı anketin medyan tahminlerine göre bugünkü veriler, yıllık TÜFE’nin Ekim ayındaki %19,9 puandan %20,7 puana yükseldiğini gösterecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düşük faiz oranı politikası uygularken bu oranlar, merkez bankasının %5 olan hedefinin dört katından fazla.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap