Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Omicron varyantının nispeten hafif semptomlar göstermesi ve dolayısıyla küresel ekonomideki toparlanmaya zarar vermeyeceğine dair işaretler üzerine artan risk iştahı ile Amerikan doları düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 96,205’e gerileyerek bulunduğu son aralığın ortasında işlem gördü.

EUR/USD %0,2 artışla 1,128 olurken USD/JPY %0,1 düşerek 113,44 oldu. GBP/USD ise hafif düşüşle %1,3238’den alıcılandı.

Riske hassas AUD/USD değer kazanarak 0,7118’den işlem gördü. Çift, geçen hafta %1,7 üzerinde artış yaşayarak üç ayın en iyi performansını göstermişti.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) bu haftaki toplantısında faizleri rekor seviyede düşük bıraktı ancak Omicron varyantının, ülkedeki toparlanmayı raydan çıkarmasını beklemediğini söyledi.

Bunların dışında yuan, 2018 Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye dokundu ve USD/CNY %0,2 düşüşle 6,3538’den alıcı buldu. Geçen hafta merkez bankasının, rezerv karşılık oranında indirim yapmasıyla gayrimenkul sektöründeki krize rağmen ülke ekonomisinin güçlü bir şekilde ilerleyeceğine olan güven arttı.

Risk hissiyatı, Omicron varyantıyla ilgili çeşitli çalışmalarla destek gördü. Çalışmalar, varyantın yüksek bulaşıcılığa sahip olsa da ciddi tıbbi yansımaları olmadığını gösteriyor.

Salı günü Güney Afrika’dan paylaşılan bir çalışma da Pfizer (NYSE:PFE)/BioNTech (NASDAQ:BNTX) üretimi olan Covid-19 aşılarının takviye dozları ile Omicron’dan kaynaklı enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Ancak çalışma yeni varyantın, bu aşının iki dozluk tedavisinin yarattığı korumadan kısmen kurtulabileceğini de gösteriyor.

Omicron endişeleri yeni yeni azalmaya başlarken ilgi döviz piyasalarından merkez bankalarına ve enflasyona karşı büyümeyi nasıl yönetmeyi planladıklarına dönüyor.

Kanada Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısı öncesinde USD/CAD %0,1 artarak 1,2651’e yükseldi. Ekonomistler, merkez bankasının faizleri %0,25’te değiştirmeden bırakmasını beklerken banka tahvil alım programını zaten bitirdi ve güçlü ekonomi verilerinin ardından bu toplantıda, borçlanma maliyetlerinde bir artış için zemin hazırlamaya çalışabilir. Brezilya’da ise merkez bankasının, temel faizlerde 150 puanlık büyük bir artış yapması bekleniyor.

Polonya merkez bankası, enflasyonun yirmi yılın zirvesine çıkmasının ardından faizleri artırabilir. USD/PLN %0,1 düşüşle 4,0587 olurken EUR/PLN %0,2 artarak 4,5842’den işlem gördü.

Banka geçen ay gösterge faizini %1,25’e çıkarmıştı. Ve Bloomberg’in anketine katılan 32 ekonomistin 20’si, 50 puanlık bir artışla %1,75’e yükselmesini beklerken 10 ekonomist faizlerin %2’ye çıkacağını düşünüyor. Kalan ikisi ise 25 puanlık bir artış tahmin ediyor.

ABD Fedİngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, kararlarını haftaya verecek.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap