Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pazartesi günü Asya’da altın yükseldi. Yatırımcılar ABD’den gelen karışık istihdam raporunu sindirmeye çalışırken ABD Fed’in bir sonraki hamlesinin etkisini tartıyor.

Altın vadeli işlemleri %0,01 artışla 1.784,15 dolara yükseldi. Normalde altınla ters yönde ilerleyen dolar ise artış gösterdi.

Cuma günü paylaşılan ABD istihdam raporu karışık bir sonuç gösterdi. Kasım ayında tarım dışı istihdam, Investing.com tarafından hazırlanan ve 550.000 iş artışı yönünde olan beklentiler ile bir önceki ay gerçekleşen 546.000’in altında kaldı. İşsizlik oranı ise %4,2’ye düşerek 21 ayın en düşük seviyesini gördü.

Arz Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat dışı satın alma müdürleri endeksi ise Kasım ayında 69,1 puan ile beklentileri aşarak rekor bir yüksekliğe ulaştı.

İşletmelerin işe alımları artırdığına dair bir gösterge olsa da fiyatlar hala yüksek ve arz kısıtlamalarının yumuşadığına dair pek ışık yok.

Fed, sıkılaşan bir işgücü piyasası karşısında bu ayki toplantısında varlık alımlarını azaltma temposunu hızlandırabilir. Bu da daha erken faiz artırımları ile sonuçlanabilir.

Faiz artırımları olasılığı Atlantik’te de ilgi odağı olmaya devam etti. İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi’nin harici bir üyesi olan Michael Saunders, bu ayki merkez bankası toplantısında ne yönde oy kullanacağının kararını vermeden önce Omicron varyantıyla ilgili daha çok bilgi sahibi olmayı bekliyor. Saunders Kasım ayında faizleri artırma yönünde oy vermişti.

Asya Pasifik’te ise Avustralya Merkez Bankası Salı günü, bir gün sonrasında da Hindistan Merkez Bankası politika kararını açıklayacak.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,3 ve platin %0,8 artarken paladyumdaki artış %0,7 oranında oldu.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap