Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

GBP/USD, geniş tabanlı ABD doları toparlanmasına rağmen iki ayın en düşük seviyelerinden sağlam bir şekilde toparlanarak 1.3600’e yükseliyor. 16. Madde tetikleyicisinin başgösteren Brexit sıkıntıları, kablonun toparlanmasını tehdit edebilir. Powell, Bailey ve ABD ÜFE bekliyordu.

Şu anda GBP/USD 1.3570 civarında işlem görüyor (Fibonacci son yükseliş trendinin %61.8 geri çekilmesi). Ancak, dört saatlik grafikteki son dört mum bu seviyenin altında kapandı ve Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’ye doğru yatay hareket ediyor ve paritenin yükseliş momentumu toplamakta zorlandığını gösteriyor.

GBP/USD’nin 1,3570’in üzerine çıkması ve bunu destek olarak onaylaması durumunda, 1,3630/Fibonacci %50 geri çekilme, 50-dönem SMA) ve 1,3660 (200-dönem SMA) hedefleyebilir.

Aşağı yönde, 20 dönemlik SMA, 1.3500 (psikolojik seviye) ve 1.3475’in (statik seviye) önünde 1.3520’de ilk desteği oluşturuyor.

GBP/USD  Pazartesi günü kararlı bir toparlanma sergiledi ve Salı günü konsolidasyon aşamasına geçmeden önce geçen haftanın kayıplarının büyük bir kısmını sildi.

Üst düzey makroekonomik veri yayınlarının ve Brexit’i çevreleyen yeni manşetlerin yokluğunda  , GBP/USD’nin bir sonraki yönü muhtemelen teknik gelişmeler tarafından belirlenecek.

İngiltere  Merkez Bankası (BoE) tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte konuşan  Başkan Andrew Bailey, yüksek enflasyonun ücretleri beslediğine dair net kanıtlar görmeleri durumunda oranlarla hareket etmek zorunda kalacaklarını yineledi. Bu yorumların, Aralık ayında faiz artırımının piyasa fiyatlaması üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı görülüyor. Şu anda olduğu gibi, CME Group’un BoEWatch Aracı, yıl sonundan önce 20 baz puanlık bir faiz artışı için %67,5’lik bir şans gösteriyor.

Bu arada AB,  İngiltere’nin 16. Maddeyi tetiklemesi durumunda eylemin ölçeğine uyacaklarını açıkladıktan sonra İngiltere’nin Brexit müzakerelerinde bir  sonraki hamleyi yapmasını bekliyor  .

Seansın ilerleyen saatlerinde ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu,  Kasım ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini yayınlayacak ve bu  verilerin sürpriz olması muhtemel değil. FOMC Başkanı Jerome Powell ve BoE’den Bailey Salı günü bir etkinlikte konuşacaklar, ancak politika görünümü hakkında herhangi bir açıklama görmek şaşırtıcı olacaktır  .

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap