Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

EUR/USD Salı gününde 1.1600 civarında dar bir aralıkta dalgalanmaya devam ediyor. Euro bölgesinden gelen veriler, ZEW’nin Almanya’daki Ekonomik Duyarlılık Endeksinin Kasım ayında keskin bir şekilde arttığını, ancak Mevcut Durum Endeksi’nin piyasa tahminini açık farkla kaçırdığını gösterdi.

EUR/USD’nin 1.1600’ün üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştirmeyi başarması (dört saatlik grafikte statik seviye, 100-dönem SMA, 200-dönem SMA) ve bu seviyeyi destek olarak kullanmaya başlaması durumunda, bir sonraki kısa vadeli hedef, 1.1620 (statik seviye). 1.1650 ve 1.1670 sonraki engeller olarak hizalanır.

Aşağı yönde, 1.1580/70 (50 dönemlik SMA, statik seviye), 1.1530’dan (statik seviye) ve 1.1500’den (psikolojik seviye) önce bir ara destek alanıdır.

Bu arada, dört saatlik grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin üzerinde tutuyor ve alıcılar tükenmeden önce paritenin yukarı yönde daha fazla alana sahip olduğunu gösteriyor.

EUR/USD  , Pazartesi günü pozitif bölgede kapandıktan sonra yükseliş momentumunu korudu ve Salı günü erken saatlerde 1.1600’ü test etti. Teknik görünüm paritenin toparlanmasını uzatabileceğini gösteriyor ancak merkez bankası yetkililerinden gelen yorumlar ve veri açıklamaları yükselişi sınırlayabilir.

Avrupa Merkez Bankası (ECB)  baş ekonomisti Philip Lane Pazartesi günü ‘geçici enflasyon’ söylemine bağlı kaldı, ancak ekonomik görünüm konusunda nispeten iyimser bir yaklaşım benimsedi  . Lane, “Tüketiciler daha güvenli hale gelirse ve şu anda beklenenden daha az tasarruf ederse, ekonomik faaliyet beklentilerimizi aşabilir” dedi.

Öte yandan St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, Fox Business Network’e Fed’in 2022’de politika faizini iki kez artırmasını beklediğini söyledi.

Büyük resim -Fed  ve ECB arasındaki politika farklılığı- değişmediği için bu yorumların EUR/USD’nin hareketini etkilediğini söylemek için henüz çok erken  .

Günün ilerleyen saatlerinde ECB Başkanı Christine Lagarde ve FOMC Başkanı Jerome Powell birer konuşma yapacaklar.

Avrupa ekonomik raporu , euro  bölgesi ve Almanya için ZEW Anketi  – Ekonomik Duyarlılık okumasını  içerecek  . Günün erken saatlerinde Almanya’dan gelen veriler, ihracatın Eylül ayında aylık bazda %0,5 artış beklentisine kıyasla %0,7 düştüğünü gösterdi. Bu verinin ardından ortak para biriminin faiz kaybetmesi, ZEW hissiyat verilerinin hayal kırıklığı yaratması durumunda EUR/USD’nin yeniden ivme kazanmasının zor olabileceğini gösteriyor. Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Ekim Üretici Fiyat Endeksi  (ÜFE) rakamlarını yayınlayacak  .

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap