Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

GBP/USD paritesi, Avrupa seansının ortasında üç günün zirvesine çıktı ve boğalar şimdi 1.3600 işaretinin ötesindeki momentumu artırmaya çalışıyor.

Parite, 130 pips civarındaki güçlü gün içi rallisinin üzerine inşa edildi ve Salı gününde art arda ikinci gün için çekiş kazandı. Bu momentum GBP/USD paritesini Cuma günkü beş-haftalık dip seviyelerinden daha da uzaklaştırdı ve özellikle ABD dolarını çevreleyen yaygın satış eğilimi tarafından desteklendi .

Fed’in geçici enflasyon söylemine bağlı kalması ve politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini artırmak için acele etmediklerini belirtmesi dolar üzerinde baskı yarattı. Bu, ABD Hazine tahvil getirilerinde yeni bir düşüşle birlikte doları daha da zayıflattı ve GBP/USD paritesine iyi bir yükseliş sağladı.

Bununla birlikte, temkinli bir piyasa havası, doların göreceli güvenli liman statüsüne bir miktar destek verebilir. Bunun dışında, Birleşik Krallık hükümetinin Kuzey İrlanda Protokolü’nün 16. Maddesini tetikleyeceği endişesi, yükseliş eğilimi gösteren tüccarları agresif bahisler yapmaktan alıkoyabilir ve GBP/USD çifti için yükselişi sınırlayabilir.

Bu, geçen haftaki İngiltere Merkez Bankası kararıyla birlikte, devam eden olumlu hareketin oldukça hızlı bir şekilde fışkırma riskini taşıdığını gösteriyor. Piyasa katılımcıları şimdi, Kuzey Amerika seansının erken saatlerinde Ekim ayı için Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) açıklanmasını içeren ABD ekonomik raporunu dört gözle bekliyorlar .

Bunun dışında Fed Başkanı Jerome Powell’ın çevrimiçi bir konferansta yaptığı açıklamalar, ABD tahvil getirileri ve daha geniş piyasa riski hissi USD fiyat dinamiklerini etkileyecek. Yatırımcılar , GBP/USD paritesi çevresinde bazı ticaret fırsatları için BoE Başkanı Andrew Bailey’nin planlanmış konuşmasından da ipuçları alabilirler.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap