Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sanayi sektöründeki canlılığı ve ekonomik görünümü gösteren sanayi üretimi verisi Nisan ayında aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda ise %10,8 arttı.

TÜİK verilerine göre, sanayi üretimi önceki aya göre bir artış gösteremezken sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %3,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi %0,1 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %3,3 azaldı.

Rusya ve Ukrayna savaşının etkisiyle Mart ayında %1,8 oranında azalma gösteren sanayi üretiminde Nisan ayında da verim alınamadı. Fakat yıllık bazdaki artış devam etti. Perakende satışlar ise aylık %2,1 ve yıllık %14,7 oranında artış gösterdi. Tüketici enflasyonunun da yükselmesi satışları canlı tutuyor.

Küresel fiyat artışlarının etkisiyle birçok ülkede sanayi üretimi yavaşlama gösteriyor. Yurt içinde yüksek enflasyon ve döviz kurundaki artış da sektörü zorluyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap