Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait banknotlar günümüzde hemen hemen bir çok ülkede kabul gören ulusallığın dışına çıkmış, uluslararası bir para birimi haline gelmiştir. Doların kaç çeşiti vardır? 100 dolar, 50 dolar, 20 dolar, 5 dolar ve 1 dolar olarak kullanılmaktadır.

Dolar, günümüzde en değerli ve ticaret hacmi en yüksek para birimleri arasında yer alır. Dünyada doları para birimi olarak kullanan ülke sayısı oldukça fazladır. Dünyada doları ülke parası olarak kullanan ülkeler hangileridir? sorusu için ilk akla gelen ülke Amerika’dır. Amerika Birleşik Devletlerinde para birimi olarak dolar kullanılır. Amerikan doları dünya para piyasalarının en güçlü para birimidir.Doların Kaç Çeşidi Vardır

Hangi ülkelerin para birimi dolar cinsindendir?

Para birimi olarak dünyada en fazla çeşidi bulunan para birimlerinden biri dolardır. Dolar kullanan ülkeler ekonomik açıdan da diğer ülkelerden farklıdır. Bu farklılıktan dolayı dünyada doları para birimi olarak kullanan ülkeler merak edilir.

Avustralya’da para birimi olarak dolar kullanan ülkeler arasında yer alır. Fakat ülkede kullanılan para birimi Avustralya doları olarak geçmektedir. Kaynak bakımından zengin bir ülke olan Avustralya son 20 yılda oldukça büyük hacimlere ulaşmıştır. Bu ülkenin para birimi klasik dolardan farklı olarak AUD şeklinde kısaltılmıştır.

Kanada da Dünyada doları ülke parası olarak kullanan ülkeler hangileridir? Sorusuna cevap olabilen ülkeler arasında bulunur. Kanada da kullanılan dolar, Kanada doları olarak kullanılır. Ülkenin güçlü ekonomik yapısı para birimini de güçlü hale getirmiştir. Kanada doları major ve güvenilir para birimleri arasında yer alır.

Hong Kong da para birimi olarak dolar kullanan ülkeler arasında bulunur. Yatırım amaçlı olarak Hong Kong doları tercih edilen 9. Para birimidir. Ülke ihracat kalemlerinde 2011- 2015 yılları arasında güçlendirme yapmıştır. Bu bakımdan ülke ekonomisi büyük bir kriz sonrasında toparlanmaya başlamıştır.

Dünya geneline bakıldığında Dünyada doları ülke parası olarak kullanan ülkeler hangileridir? Sorusuna Singapur cevabı vermek pek çok kişinin aklına gelmeyecektir. Fakat ülke para birimi olarak Singapur doları kullanmaktadır. Ülke gelir olarak sigortacılık ve bankacılık gibi sektörlerden büyük gelir elde eder. Singapur ekonomisinin gittikçe canlanması ise endüstri dalları ile sağlanır.

Yeni Zelanda da para birimi olarak dolar kullanan ülkeler arasında bulunur. Dünyanın en fazla ticaret yapılan 16. Para birimi Yeni Zelanda dolarıdır.

Para Birimi Dolar Olan Ülkeler

ABD, Avusturalya, Bahama, Barbados, Belize, Bermuda, Bruney, Cayman Adaları, Fiji, Hong Kong, Jamaika, Kanada, Namibya, Singapur, Solomon Adası, Tayvan, Trinidad, Zimbabwe dolar kullanan ülkelerdir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap