Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünya ticareti neden doların hakimiyetindedir? Bu soruyu cevaplamak için 2.Dünya Savaşı’na gitmek gerekir. Avrupa ülkeleri savaş harcamalarını karşılayabilmek için para bastılar. Bu durum paralarının değerini hızlıca düşürdü ve savaşın getirdikleri zorluklarda üstüne eklenince Avrupa Ekonomileri çökme noktasına geldi. Bu durum çözüm bulmak için Amerika’da Bretton Woods adlı kasabada 44 ülkenin katılımıyla bir konferans gerçekleştirdi. Bu konferansın amacı 2. Dünya Savaşından etkilenen ekonomileri düzeltmek ve dünya ticaretini canlandırmaktı. Konferans sonrası altının para birimi karşılığı sadece dolar olarak belirlendi.En değerli yatırım amacı olan altın ile dolar eşdeğer haline gelmişti. Diğer ülkelerde ellerindeki doları verip karşılığında altın alacaklardı.

Doların dünya ticaretindeki geçmişi

Dünya ticaretinde dolar geçerliliği en yüksek olan para birimi seçildi. 2. Dünya Savaşı’nda ekonomisi çöküşe geçmeyen tek ülke ABD’dir. Diğer ülkelere silah satarak karşılığında altın aldı. Dünya altın rezervlerinin dörtte üçünü elinde bulunduruyordu. Dolar karşılığında altın alınan tek para birimiydi. 18 Gram altının değeri 35 Dolar olarak belirlendi. Her ülke istediğinde para basamıyordu ve bu ekonomik sıkıntıdan kurtulmak için ABD Virtrom savaşında yapılan harcamalardan dolayı zorlamaya başladı. Diğer taraftan Avrupa ülkeleri güçlenmeye başladı. ABD Avrupa’da biriken dolar rezervlerinin karşılığı kadar altını sunamadı ve 1971 yılında doların altına çevrilebilen para birimi olduğunu durdurdu. Artık altın olmadığına göre Dünya Ticaretinde en az altın kadar değerli olan petrole yöneldi. ABD ve Suudi Arabistan bir anlaşma yaptı. Arabistan’daki petrollerin korunması karşılığında dolar satacaklardı. Dünya ticaretindeki gelişmeye başladı ve altın yerini petrole bıraktı. Petrol alınabilen tek para birimi dolar olduğu için eski değerini tekrar kazandı. Dolar dünya ticaretinde güvenli yatırım aracı olarak kalmaya devam etti.

Küresel para birimi dolar

Dünya ticaretinde küresel para birimi haline gelmiştir. Küresel para biriminin bir diğer adı da rezerv para birimidir. Uluslararası para fonuna göre Amerika Doları en popüler olan para birimidir. 2019 yılının ilk çeyreği itibariyle bilinen tüm Merkez Bankası döviz rezervlerinin %61’ini oluşturmaktadır. Amerika dışında yaklaşık 580 milyar dolar banknot ülke dışında kullanılmaktadır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap