Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın artan enflasyonu düşürmek amacıyla faiz oranlarını daha da yükseltme sözünü sindirmeye çalışırken Pazartesi günü ABD doları 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 109,26 seviyesinde işlem görerek seansın başlarında ulaştığı yirmi yılın zirvesi 109,48 seviyesinden geri çekildi.

Doların Asya’daki muadilleri ise düşüş gösterdi. Offshore yuan son iki yılın en düşük seviyesi olan 6,9321 doları görürken Japon yeni dolar karşısında 138,88 dolara geriledi.

Bu arada Avustralya doları 0,6858 ve Yeni Zelanda doları 0,6109 ABD dolarına düştü.

Bu hareketler, Powell’ın Jackson Hole’deki merkez bankası sempozyumunda Fed’in faiz politikasında güvercin bir değişiklik planlamadığını ve borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edeceğini söylemesinin ardından yaşandı.

Powell ayrıca ABD ekonomisindeki büyümenin yüksek faizler nedeniyle sekteye uğrayabileceği uyarısında bulunarak hanehalkı ve işletmelerin yükselen tüketici fiyatları kontrol altına alınmadan önce bir süre “acı” çekebileceğini söyledi.

Powell’ın yorumları, Fed’in Eylül ayında borçlanma maliyetlerini 75 baz puan artıracağı ve faizlerin yılı %3’ün oldukça üzerinde kapatacağı yönündeki iddiaları artırdı.

Şimdi gözler Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam verilerine çevrildi. Güçlü bir iş gücü piyasası raporu, Fed’e mevcut para politikası sıkılaştırma hızını sürdürmesi için yeni bir alan sağlayabilir.

Öte yandan euro’nun dolar paritesinin üzerindeki kısa süreli yükselişi hız kaybetti ve ortak para birimi sabah Avrupa işlemlerinde 0,9944 dolardan işlem gördü. Avrupa Merkez Bankasının Eylül ayındaki toplantısında temel faiz oranlarını 75 baz puan kadar yükseltmeyi tartışabileceğine dair haberler üzerine euro, geçen haftanın sonlarında yükselmişti.

Ancak bloğun, bu hafta Rusya’dan çıkan önemli bir gaz tedarik hattının planlı olmayan bir bakım sürecine girmesinin yol açtığı, yaklaşan enerji krizini atlatma kabiliyetine ilişkin endişeler devam ediyor. Moskova destekli enerji devi Gazprom’un (MCX:GAZP), kilit Nord Stream 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya olan doğal gaz akışını 31 Ağustos ve 2 Eylül tarihleri arasında durdurması bekleniyor.

Son olarak kripto paralardan Bitcoin, Powell’ın açıklamasının ardından daha riskli varlıklara yönelik yatırımcı hissiyatının azalmasıyla %1,16 düşüşle 19.821 dolardan işlem gördü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap