Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uluslararası ticarette ve yatırım amaçlı kullanmak üzere en çok tercih edilen ve değerli para birimi olan dolar banknotlarınızı takip eder misiniz? Dünyada en çok sahtesinin yapılmaya çalışıldığı dolar banknotları nasıl takip edilmelidir?

WASHINGTON — Amerikan doları sadece Amerika’da değil dünyanın her yerinde ilgi gören bir para birimi. Dolayısıyla, banknotların güvenilir olmasını sağlamak çok önemli. Dünyada dolaşımda bulunan en çok döviz türü olan ABD dolarının dünya üzerinde geçmediği ülke yok gibidir. Bu yüzden önemli bir para birimidir. Türk halkı da dolardaki yükselişten ve paranın değerli olmasından dolayı uzun yıllar doları birikim aracı olarak görmüştür. Turistik seyahatlerde de vazgeçilmez bir para türüdür.

Elinize geçen doların sahte olup olmadığını öncelikli olarak en iyi kağıt kalitesinden anlarsınız. Kağıdının kalitesi biraz farklıdır. Şekil ve renklerinde dağınıklıklar bulunabilir.

Dolar banknotlarını takip etmek için şeritte USA ve banknot tutarı yazar.

Dolar banknotlarını takip etmek mümkün müdür?

Bir de en garanti yöntem paranın ipi içerisindeki yazıdır. Sahte paralarda genelde bu özelliği tam olarak yapamazlar. Bunun için elinize geçen banknotu bir ışığa tutarak küçük yazılar yazan güvenlik şeridini kontrol edin. Şeritte USA ve banknotun tutarı yazar. Örneğin 100 dolarlık banknotta USA HUNDRED yazısı yazmaktadır. Bu yazıların paranın iki tarafından da görülmesi gerekir.

Dolar banknotlarını takip etmek için parayı ışığa tutun

Bu işlemleri yaptınız ve hala net olarak bir karara varamadıysanız size yardımcı olacak başka bir ipucu da şudur. 10 dolar 20 dolar ve 50 dolarlık banknotların sağ üst köşesinde ışığa tuttuğunuz zaman renk değiştiren bir bant bulunur. Dolardaki bir başka önemli ayrıntı da portrenin etrafındaki çizgilerin düz olarak gitmesidir. Bu çizgiler buğulu ya da yamuksa sahtedir.

Son birkaç yılda elektronik işlemlerde büyük bir artış görülse de, üretilen banknot sayısı da artıyor. Yılda ortalama yedi milyar banknot üretiliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte dolaşımdaki banknotların azalacağı düşünülse de dolar banknotlarınızın takibine olan güven artıyor. Dijitalleşme sürecinde banknotların takibini yapmak daha kolaylaşıyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap