Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir dolar nasıl üretilir sorusunun altında yatan ağır güvenlik önlemleri ve sahte para basımının önüne geçilmesi için alınan tedbirler dolar üzerindeki seri numaraları ve kabartmalardan anlaşılmaktadır. Kağıtların tasarımında hazırlanma aşamaları Washington’da gravür ve basım dairesinde dev para fabrikasında yapılıyor. Her aşama kalpazanlığa karşı alınan önleme yöneliktir. Haftanın beş günü çalışan binlerce çalışanı yüksek güvenlik önlemlerinden geçmektedir.

Dolar Üretimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir Dolar Nasıl Üretilir Ve Maliyeti Nedir?

Doların üretimi gravüre dönüşecek çelik ile başlar . Oluşan şekiller arasında başkanların partrelerinde farklılık olmamasına dikkat edilir. Bir doların üzerindeki piramit masonları sembolize eder. Tamamlanmamış piramit ülkenin durumunu , Göz ise her şeyi gören Tanrı’yı simgeler. Dolar işareti ise yılanlı haçtan ve kartal kongreyi temsil eder. Doların üretiminde en çok dikkat çeken yazı ise ” IN GOD WE TRUST “ Tanrıya güveniyoruz yazısıdır. Elle işlenen gravürler sahteciliğin önüne geçilmesi için özenle tasarlanıyor. Ağır baskı makinelerinden geçen kağıtlar her iki tarafı da işlenerek çıkıyor. Bu basım işlemi de yine sahteciliğin önüne geçilen bir önlemdir. Metalik mürekkeple basılan Dolarlar her açıdan bakıldığında renk değiştirecek şekilde üretilir. Her saat 1300 kg mürekkep ve 10.000 adet gazete sayfası büyüklüğünde kağıtlarla makinelerden geçer. Günde 650 milyon üretebiliyorlar. Optik tarayıcıdan geçen Dolarlar en ufak kusuru kabul etmeyecek şekilde daire müfettişlerince inceleniyor. Dolar üreten baskı ve gravür dairesi her yıl milyonlarca kağıt para üretiyor.

Bir Dolar Nasıl Üretilir ve Üretmenin Maliyeti Yıllara Göre Nasıl Olmuştur?

1 Dolar hangi maliyetler üretebilir sorusu her geçen yıl artan pamuk fiyatlarına bağlı olarak ABD’yi endişe altına sokmaktadır. Doların kağıt hamurunun % 75‘i pamuk , % 25’i ketenden oluşuyor. ABD geçen yıl 6.4 milyon yeni banknot üretti ve her birinin maliyeti 9.6 centti . Her yıl milyonlarca üretim yapan Baskı Gravür Dairesi artan dolar üretim maliyetine karşı madeni para basımını destekleyecek mi ? ABD , kullanımını daha uzun yıllar sürdürmek istediği madeni paradan daha az maliyetle dolar üretimini karşılayacağını düşünüyor. Bir yandan da Kağıt paranın üretiminin daha güvenli olması sahteciliğin önüne geçilmesi için katlanılan maliyetin artmasına sebep oluyor. Doların tarihi ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Dolar hakkındaki diğer makalelerimizi ise buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap