Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Geçtiğimiz hafta 13,52 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan USD/TRY kuru haftanın devamında 11,57’ye gerilemesinin ardından tekrar 12,50 üzerine çıktı. Kurda Cuma günü yaşanan yükselişte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin düşmeye devam edeceğini açıklaması etkili oldu.

Erdoğan, yeni ekonomi politikasında düşük faizle beraber yatırım, istihdam ve büyüme odaklı bir strateji izleneceğini belirterek faizlerin düşeceğini söyledi. Bu açıklamaların ardından Aralık ayında yapılacak yılın son Para Politikası Kurulu toplantısında %15 olan faizin indirileceği beklentisi arttı. Ancak enflasyon ile faiz farkının giderek açılması ve ÜFE’nin de rekor seviyelerde olması nedeniyle kurun da yüksek kalması bekleniyor. Bu nedenle dövizde rekor sonrası 12,50 yakınındaki seyir de devam ediyor. Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde 12,70’e çıkarken euro kuru da 14,31’e yükseldi.

TL ve dolar fiyatlamasında haftanın en önemli günü Cuma. Yurt içinde Kasım ayı enflasyon oranı, ABD’den ise Kasım ayı tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Ekim’de %19,89 olan TÜFE‘nin Kasım’da aylık %3 oranında artarak yıllık %20,70’e yükselmesi bekleniyor. Ekim’de %46,31 ile rekor seviyeye çıkan ÜFE‘nin Kasım’da %50’ye yaklaşması bekleniyor. ABD’de tarım dışı istihdamın Kasım’da 550 bin kişi artması, işsizlik oranının %4,5’e gerilemesi ve saatlik ücretlerin de yıllık %5 seviyesine çıkması bekleniyor.

TL için yüksek enflasyon ve faiz getirisinin olmaması negatif. Dolar içinse istihdamda artış olması pozitif, fakat son varyantın etkisinin artması parasal sıkılaşma tarihini erteleyebilir, bu nedenle istihdam verisi açıklanana kadar varyantın piyasalardaki fiyatlaması ve faiz beklentileri yakından takip edilecek. Dolar/TL kurunda rekor sonrası görülen en yüksek seviye olan 13,16 en yakın direnç olarak izleniyor.

Cuma günü piyasalarda risk iştahının azalması düşüş yaşayan gelişen ülke paraları, yeni haftanın ilk işlem gününde hafif yükseliş yaşıyor. Günün ilk yarısında ruble ve rand dolar karşısında en iyi performansı gösterirken TL %2 kayıpla en çok değer kaybeden olarak negatif ayrışıyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap