Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tüm dünyanın en güçlü para birimi olarak dikkat çeken Dolar nasıl ortaya çıktı ve günümüze kadar nasıl güçlenerek varlığını sürdürmeyi başardı?

Dünya ekonomisinin şu anda belirleyeceği en önemli güçlerinden bir tanesi olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi Dolar, uluslararası ticarette büyük bir paya sahip. Ticaretin yaklaşık yüzde 60’lık bir bölümü sadece Amerikan Doları üzerinden yapılırken bu yoğun ilgi ve arz, Doların tüm para birimleri karşısında üstünlük kurmasını sağlıyor. Doların ilk olarak ortaya çıkış tarihi ise 1500’lü yıllara kadar dayanıyor.

dolar nasıl ortaya çıktı

İlk Dolar nasıl ortaya çıktı, ne zaman basıldı?

Tarihi verilere göre Çek Cumhuriyeti sınırlarında bulunan bir krallıkta Doların ilk öncüleri basılmaya başlandı. Gümüş sikke olarak ortaya çıkan Dolar, özellikle İngilizce’ye Dolar olarak çevrilen Joachimsthaller ismini taşıyordu. Fakat telaffuzun zor olması ve kelimenin oldukça uzun bulunması sıkıntı yaratmaktaydı. Bununla birlikte tarihi süreç içerisinde ismi giderek kısaldı. Bu para birimi son olarak İngilizce Doları olarak telaffuz edildi. Bu isim Doların ilk atası ve aynı zamanda ortaya çıkmasına neden olan da ilk önemli gelişme olarak kabul ediliyor.

1700’lü yıllarda ise İspanyol ve İngiltere hükümetleri arasında yaşanan ticari gelişmeler sonrasında İngiltere hükümeti ilk defa İngiliz Doları basmaya başladı ve böylece Dolar kağıt olarak kullanılmaya başlandı. 1739 yılında Philadelphia’daki matbaalarda basılmaya başlanan Dolar, 1785 yılı itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olarak ilan edildi.

Bu gelişme 1792 yılında çıkartılan bir karar sonrasında resmiyet kazanırken bu tarihi itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetiminde olan darphanelerde Dolar kağıt olarak basılarak kullanılmaya başlandı. Daha sonrasında Amerikan Merkez Bankası kanunu ve ülkede yapılan değişiklikler ile birlikte para biriminin daha fazla alana ulaşması sağlandı.

Şu anda tüm dünya genelinde kullanılan Amerikan Doları ile çok ciddi bir güç ABD tarafından sağlanmış durumda. Özellikle tarihi süreç içerisinde petrol ve altının değerinin belirlenmesi adına Doların tercih edildi. Bu para biriminin diğer ülke para birimlerine karşı üstünlük kurmasını sağladı. Yıllardan beri süregelen bu alışkanlıklar, günümüzde de devam ediyor. Hala petrol ve altın fiyatlarının belirlenmesinde değer olarak Dolar tercih ediliyor. Daha detaylı bilgiyi ise Wikipedia üzerinden okuyabilirsiniz..

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap