Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pazartesi günü ABD’nin yüksek Hazine getirilerinin desteğiyle dolar yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 96,310’a yükseldi. Cuma günü 95,973 puanla bir haftanın en düşük seviyesini gördü.

USD/JPY %0,1 artışla 113,42’ye yükseldi. EUR/USD %0,4 düşüşle 1,1271 olurken GBP/USD %0,1 kaybederek 1,3329’dan işlem gördü. Cuma günü %1 düşüş yaşayan AUD/USD ikilisi ise %0,3 yükselerek 0,7147’den alıcı buldu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazar günü, yeni keşfedilen Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı veya şiddetli sonuçları olup olmadığı konusunda net bir bilgi olmadığını da söyledi.

Yeni varyantın ilk tespit edildiği Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, yeni varyanttan kaynaklı semptomların şu ana kadar orta şiddette olduğuna işaret etse de nüfusun nispeten genç olduğunu da belirtti.

Aşı üreticileri, kendi aşılarını kısa süre içinde yeniden formüle edebileceğini söyledi ve bu da ABD’deki tatilden dolayı likiditenin az olduğu bir günde yatırımcıların sergilediği büyük hareketleri yatıştırmasına yol açtı.

10 yıllık getiri göstergesi 7 bp artışla %1,54’e ulaşmış olsa da halihazırda %1,52’den işlem görüyor. Cuma günü 16 bp düşüş yaşayan gösterge, 2020 Mart ayından beri gördüğü en büyük kaybı yaşamış oldu.

Omicron varyantıyla ilgili haberlerin dışında “FOMC tutanakları ve pozitif veriler, varlık alımlarını daha hızlı azaltma ve erken sıkılaşma döngüsü yönündeki piyasa spekülasyonlarını desteklerken döviz piyasalarındaki genel atmosfer, dolar için epey destekleyici olmaya devam ediyor.” diyor ING analistleri. “Bunun üstüne Avrupa’da kötüleşen salgın durumu ve kısıtlayıcı yeni tedbir riski, ECB ve Fed arasındaki politika beklentilerinde büyük farklılıklara yol açıyor.”

Avrupa Merkez Bankasından (ECB) Başkan Christine Lagarde’ın da içinde olduğu birçok yetkili, Pazartesi günü konuşma yapacak ve yatırımcılar, 16 Aralık’taki toplantı öncesinde merkez bankasının ne düşündüğüne dair ipuçları arayacak. ECB yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel, bankanın bu ay enflasyonun zirve yapmasını beklediğini söyledi. Almanya’nın Kasım ayına ait ön enflasyon verileri gün içinde açıklanacak.

ECB yetkilileri, enflasyonla ilgili yeni tahminler alacak ve veriler, enflasyonun beklenenden daha hızlı bir yükseliş yaşadığını gösterebilir. Bununla birlikte yeni Omicron varyantının keşfinin yanı sıra Avrupa’nın bazı bölgelerinde kapanmaların geri dönmesinin ardından pandeminin yarattığı tehlikeleri de tartmaları gerekecek.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap