Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Döviz kurları, yükselen yabancı ilgisi nedeniyle hala yatay seyrini koruyor. Bugün Dolar/TL 32,22 seviyesinde işlem görürken, Euro/TL ise 34,71 civarında alıcı buluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf ve tedbir paketinin pazartesi günü açıklanacağını duyurdu. Vergileri artırmayacaklarını vurgulayan Şimşek, “Enflasyon kalıcı bir şekilde aşağı gelecek” dedi.

Ülkemizde işsizlik oranı, mart ayında bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,6’ya geriledi. Genç işsizlik oranı ise yüzde 0,4 düşüşle yüzde 15,1 olarak açıklandı.

Sanayi üretim endeksi mart ayında aylık bazda yüzde 0,3 azalırken, yıllık bazda yüzde 4,3 artış gösterdi. Merkez Bankası, dünkü açıklamasında enflasyon tahminini yüzde 38’e yükseltti ve zirvenin mayıs ayında yüzde 75-76 civarında görüleceğini öngördü.

Ayrıca, Merkez Bankası rezervlerindeki iyileşme devam ediyor. Net uluslararası rezervler 3 Mayıs ile biten geçen hafta 7 milyar dolar artarak 21 milyar dolara yükseldi. Analistler, TCMB’nin döviz birikiminde rekor hızda artış sağladığını belirtiyorlar.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) ise dün 276 baz puanla Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap