Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ekonomi ile çok yakından ilgilenmeyen kişiler için çok karmaşık gelen konulardan bir tanesi de dolar neden değer kazanır ve kaybeder olmaktadır. Dolar, diğer tüm kurlarda olduğu gibi etkiler doğrultusunda yükselme ve alçalması ile birlikte ekonomik alanda bir hareketlilik yaşanır. Döviz kurlarının özellikle son yıllarda çok dalgalı olması, kişilerin bu alana daha fazla ilgi göstermesine neden olurken sadece Dolar için değil tüm dövizler için kurlardaki değişiklik belirli etkenlere bağlıdır.

dolar neden değer kazanır

Dolar neden değer kazanır ve kaybeder? Doları neler etkiler?

Dolar neden değer kazanır ve kaybeder noktasında en önemli etkenlerden bir tanesi taleptir. Tıpkı diğer kurlarda olduğu gibi talepler doğrultusunda piyasalarda hareketlilik yaşanır. Talep giderek artarsa ya da azalırsa bu konuda değer kaybı ya da artışı görülmektedir.

Talebin çok olduğu dönemlerde Dolar ya da diğer dövizler yüksek bir değere ulaşmaktadır. Bu da Türk lirasının diğer dövizlere göre değer kaybına neden olmaktadır. Bununla birlikte bir ülkedeki dövizlerin toplam tutarının da yine piyasa hareketliliklerine bağlı olarak yükselme ve alçalması söz konusu olmaktadır. Eğer Türkiye’de dolar olarak çok fazla bir rezerv yoksa ve ülkeye dolar girişi olmuyorsa bu konuda Türk lirasının değer kaybetmesi de söz konusu olmaktadır.

Türkiye’de Dolar nasıl yükselir?

Türkiye’ye döviz; yatırım, turizm ya da ihracat gibi farklı kalemler üzerinden gelebilmektedir. Özellikle bu üç alanın çok güçlü olması ve ülkeye Doların girmesi kısa süre içerisinde Dolar fiyatlarının aşağı doğru hareket etmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan bu etkilere bağlı olarak doların neden değer kazandığı, neden değer kaybettiği net olarak söylenebilir. Fakat bu üç etken çok farklı alanlara bağlı olduğundan dolayı bir ülkede yatırımın olabilmesi adına güvenli şartların olması ve siyasi istikrarın sağlanması gerekir. Bununla birlikte turizmde de yine ülkenin siyasi ve ekonomik açıdan güçlü olması gerekmektedir. Savaş gibi durumlarda turizm etkinlikleri azalacağı için ülke para biriminin değer kaybetmesi en muhtemel sonuçlardan bir tanesidir. Son olarak ihracatta ise ne kadar çok satış yapılırsa dışarıdan o kadar yüksek dolar ülkeye giriş yapacaktır. Bu da ülkedeki Doları arttıracak ve bu bakımdan Türk Lirası değer kazanacaktır.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap