Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

1945 ve 1973 yıllarında yaşanan ekonomik gelişmeler ile birlikte Doların altın ve petrol ile endekslenmesi, adeta bir Amerikan döneminin tüm dünyada başlamasına neden oldu. Çoğu tarihçi ve ekonomici tarafından bu yıllarda yaşanan gelişmeler Amerikan yüzyılının başladığı ve Yeni Dünya düzeninin kurulduğu şeklinde tanımlanırken petrol ve altına karşılık olarak değeri belirlenen Dolar böylece tüm dünyada kullanılan bir para birimi olmaya başladı.

 

Dolar neden bu kadar önemlidir ve neden bu kadar güçlü?

Dünya geneline bakıldığında özellikle uluslararası ticaretin yüzde 60’ının Amerikan Doları üzerinden işlem görmektedir. Bu da bu para biriminin neden bu kadar güçlü olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Altın ve petrol değeri Amerikan Doları ile eşitlenerek değer verilmektedir. Bu da bundan sonraki süreç içerisinde para biriminin giderek daha da güçlenmesini sağlamıştır. Buraya tıklayarak tavsiye ettiğimiz makaleyi incelemenizi öneririz.

Dönemsel olarak yaşanan çalkantılı süreçlere rağmen Amerikan Doları günümüze kadar gücünü kaybetmeden tüm dünyanın öncelikli para birimi olmaya devam etti. ABD özellikle son 70 yıllık sürece büyük bir damga vuran, tüm dünya ekonomisini ve para sistemini yöneten bir devlet olmuştur.  Doları aynı zamanda uluslararası ticarette de yoğun olarak kullanıldığından dolayı her zaman için değer belirlemede etkin bir rol oynamaktadır.

Doların yerine başka para birimi gelir mi?

Dönemsel olarak yaşanan kriz ve dalgalanmalar Doların değer kaybı ya da tam tersi bir etki görmesine neden olabilir. Yine de bugüne kadarki süreç içerisinde herhangi bir şekilde Doların yerini alabilecek bir para birimi oluşturulamamıştır.

Dolar karşısında en büyük güç olarak Avrupa Birliği para birimi olarak kullanılan bu Euro olsa da Euro, istenilen seviyelere gelemedi. Yurt dışında Çin Yuanı da Amerika Birleşik Devletleri’nin Dolarına karşı en büyük güçlerden birisi olarak gösteriliyor. Pek çok farklı alanda karşı karşıya gelen Çin ve Amerika Birleşik Devletleri para birimleri ile de ciddi bir rekabet altında. Buna karşın yıllardan beri Doların belirleyici özelliği halen etkili ve önümüzdeki yıllarda da en güçlü para birimi olarak Dolar görünüyor. Bu açıdan kısa vadede bu senaryoda herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Bu sebepler dolar ne olur gibi sık sık sorulan sorulara cevap verebilmek için bu siteyi kurduk. Analizlerimizden ve yorumlarımızdan faydalanmak için sitemizi takipte kalınız.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap