Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD doları Perşembe günü önemli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında son 10 ayın en yüksek seviyesine yakın konumunu korudu. Doların gücü, iyimser ABD ekonomik verileri ve Federal Rezerv yetkililerinin beklentileri karşılayan açıklamalarıyla desteklendi. Doları diğer önemli para birimleri karşısında ölçen ABD dolar endeksi, 30 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 106,84’e ulaştıktan sonra 106,58 civarında seyretti.

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari ve diğer bazı Fed sözcüleri Çarşamba günü ABD’de devam eden ekonomik güç nedeniyle daha fazla artış olasılığı konusunda piyasaları uyardı. Bu ihtiyatlı ton, yatırımcıların yavaşlama beklentilerine meydan okuyan son ABD ekonomik verilerindeki şaşırtıcı güçle aynı zamana denk geliyor.

Capital.com’un kıdemli finans piyasası analisti Kyle Rodda, ABD’de potansiyel bir resesyona ilişkin daha önceki korkulara değinerek, “Muhtemelen ekonomik faaliyette yeniden bir hızlanma görüyoruz” dedi. Faaliyetteki bu canlanma, ABD getirilerini de yukarı doğru itti ve gösterge 10 yıllık getiriler, Ekim 2007’den bu yana en yüksek seviyesi olan %4,462’ye ulaştı.

Özellikle 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin uzun vadeli getirilerindeki değişimlere duyarlı olan dolar/yen paritesi yatırımcıların odak noktası olmaya devam etti. Yen en son 149,48 seviyesinde, Çarşamba günkü 11 ayın en düşük seviyesi olan 149,71’den biraz uzakta, ancak piyasalar tarafından Japon yetkililerin müdahalesi için potansiyel bir tetikleyici olarak görülen dolar başına 150 psikolojik seviyesine hala rahatsız edici bir şekilde yakın.

Japon para birimi, ABD ham petrol stoklarındaki sert düşüş ve küresel arz sıkışıklığına ilişkin endişelerin ardından Çarşamba günü 2023 yılının en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle daha da baskı altında kaldı.

Diğer yandan Euro, 6 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesi olan Çarşamba günkü 1,04880 dolardan gerilerken, İngiliz Sterlini 17 Mart’tan bu yana en düşük seviyesinin hemen üzerinde tutundu. Avustralya doları da yüksek ABD faizlerinin baskısını hissederek, bir gecede 0,63320 dolara kadar düştükten sonra dolar karşısında 0,6357 dolara yakın seyretti.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü ilerleyen saatlerde bir konuşma yapması ve piyasalara ABD para politikasının gelecekteki seyri hakkında daha fazla bilgi vermesi planlanıyor. Bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan Avustralya perakende verileri de mercek altında olacak.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap