Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa piyasaları Pazartesi günü yükselişle açılarak zorlu bir ayı pozitif hissiyatla bitiriyor. Yatırımcılar Rusya ve Ukrayna arasındaki siyasi gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

DAX %0,7 yükselirken CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %0,2 artış yaşadı.

Küresel hisse senedi piyasaları Ocak ayında darbe aldı. Fed’in artan enflasyonla mücadelede faizleri artıracak olmasına dair endişelerle DAX %3,5 düşüş gösterdi.

Pazartesi günü daha pozitif bir hissiyat var ancak yatırımcıların gözü BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısında olurken bu hissiyatın ne kadar süreceği tartışılır. Konsey, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını tartışacak.

Batılı ülkeler, Ukrayna’yı işgal ettiği takdirde – ki İngiltere için bu “çok büyük bir olasılık” – Rusya’ya yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Böyle bir hamle sonucunda Rusya’nın bölgeye giden doğalgaz üretimini sınırlaması halinde Avrupa’nın enerji tedariki için ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bu durum, OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatlarının yedi yılın zirvesine yakın seviyelere çıkmasına yardımcı oldu.

OPEC+ Çarşamba günü toplanacak ve Mart ayında üretimi temkinli bir şekilde artırma planını sürdürmesi bekleniyor.

WTI %1,2 yükselişle 87,86 dolar olurken Brent %1,1 artışla 89,52 dolara yükseldi. İki gösterge de Cuma günkü seansta 2014 Ekim’inden beri gördükleri en yüksek seviyelere ulaştı ve haftayı art arda altıncı kez artışla kapattı.

Kurumsal cephede; ilgi Ryanair (LON:RYA) üzerinde olabilir. Yolcu sayısı açısından Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi, geçen yılın son çeyreği için 96 milyon euro (107 milyon dolar) zarar raporladı ve görünümün “epey belirsiz” olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Müşterilere ve şirketlere yönelik mobil hizmetlerden gelen geliri artan KPN (AS:KPN), dördüncü çeyrek için çekirdek kârında %4’lük artış bildirdi.

Ekonomi takviminde ise Euro Bölgesi’ne ait dördüncü çeyrek ön GSYH verisi bulunuyor ve çeyrek bazda %0,3 ve yıllık bazda %4,7 artış yaşandığını göstermesi bekleniyor.

Pazar günkü veriler, Covid-19 vakalarındaki artış ve karantinalar sebebiyle üretim ve talebin zarar görmesiyle Çin’in fabrika aktivitesinin Ocak ayında yavaşladığını gösterdi.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.787,20 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselerek 1,1166’dan işlem gördü.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap