Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın Pazartesi günü Asya’da yükseldi ancak ayı düşüşle bitirme yolunda ilerliyor. Yatırımcılar şimdi bu hafta açıklanacak olan merkez bankası kararlarını bekliyor.

Altın vadeli işlemleri %0,20 artışla 1.788,40 dolara yükseldi. Bir önceki seansta 16 Aralık’tan beri görülen en düşük seviye olan 1.779,20 dolara yakın kaldı. Ayrıca Ocak ayında şimdiye kadar %2 üzerinde düşüş yaşamış oldu.

Dolar ise Pazartesi günü gerilese de geçen hafta ulaştığı 18 ayın zirvesine yakın kalmaya devam etti.

ABD Fed, geçen hafta paylaştığı son politika kararında Mart ayından itibaren faiz artırımlarına işaret etti. Yatırımcılar şimdi ise diğer merkez bankalarının kararlarını bekliyor: Salı günü Avustralya Merkez Bankası ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası ile İngiltere Merkez Bankası politika kararlarını açıklayacak.

Öte yandan Çin’de Pazar günü paylaşılan veriler, Ocak ayında İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi’nin (PMI) 50,1 ve İmalat Dışı PMI’nın ise 51,1 olduğunu gösterdi.

Japonya’dan gelen verilere göre Aralık ayında endüstriyel üretim aylık %1 daralırken perakende satışlar yıllık %1,4 artış gösterdi.

Talep cephesinde ise Çin gibi Asya’nın önemli merkezleri, Ay Yeni Yılı tatili nedeniyle geçen hafta fiziksel altına yönelik güçlü bir talep olduğunu kaydetti. Hindistan’daki alıcılar, ülkenin 1 Şubat’ta paylaşılacak olan Birlik Bütçesi öncesi alımlarını erteledi.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,3 düşerken platin %0,1 yükseldi. Paladyum %0,5 düşse de 2008 Şubat ayından beri gördüğü en iyi aylık artışı yaşama yolunda ilerlemeye devam etti.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap