Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü ABD doları düşüş yaşarken acil AB zirvesi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde euro destek gördü.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 98,983’e gerilese de 22 ayın zirvesi 99,090’a yakın kaldı.

Pazartesi günü 22 ayın en düşük seviyesi 1,0806’yı gören EUR/USD, %0,2 artışla 1,0922’ye ulaştı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında Avrupa Komisyonu’nun, savunma ve enerji projesini finanse etmek için büyük bir ortak borç tahvili çıkarma olasılığını değerlendirdiği haberleri de euroyu destekledi. Perşembe günü olağanüstü bir AB zirvesi yapılacak.

Bannockburn Global Forex’te Kıdemli Piyasa Stratejisti Marc Chandler, “Bundan önce geçen yıl 1,8 trilyon euro (yaklaşık 2 trilyon dolar) değerinde acil durum paketini finanse etmek için ortak borç çıkarma girişiminde bulunulmuştu. Detaylar üzerinde hâlâ çalışılıyor olsa da bu beklenti, bugün euroyu destekliyor ve çekirdek ve çevresel tahviller arasındaki makası küçültüyor gibi görünüyor.” dedi.

Bununla birlikte Perşembe günü ECB de toplanıyor ve artan emtia fiyatlarının bu yıl Avrupa’da büyümeye zarar verme olasılığı ile politikacılar, faiz artırımlarını bu yılın sonuna kadar erteleyebilir.

Bu, Fed’in gelecek haftaki toplantıda alabileceği kararla ters düşüyor. Başkan Jerome Powell, çeyrek puanlık bir faiz artışını desteklerken geçen hafta Kongre’ye, enflasyon düşmediği takdirde daha agresif hamleler yapacağını söyledi.

ABD Salı günü Rus petrol ithalatını yasakladı. Bu, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğunun Moskova’ya daha bağımlı olmalarından dolayı alamadığı bir karar oldu.

ING analistleri, “Coğrafi yakınlık ve risk hissiyatı ile farklı korelasyonun yanında enerji fiyatlarındaki düzensiz artış, dolar (ABD büyük oranda enerjiye bağımlı değil) ve Avrupalı çoğu döviz (bölge büyük ölçüde Rus petrol ve gazına bağımlı) arasında büyük bir fark yaratıyor.” dedi. “Yakın zamanda değişmesi de mümkün görünmüyor.”

Öte yandan USD/JPY %0,2 yükselişle 115,84 olurken GBP/USD %0,1 artarak 1,3119’dan işlem gördü. Avustralya Merkez Bankası Yöneticisi Philip Lowe’nin, bu yıl faiz artırımı yapmanın “makul” olduğunu söylemesinin de yardımıyla AUD/USD %0,4 artışla 0,7294’ten alıcı buldu.

Çarşamba günü Moskova’da döviz ticareti tekrar başlamadan önce offshore piyasada USD/RUB %11 yükselerek 117,3550’ye ulaştı.

Rusya’nın derecesi, Fitch Ratings tarafından Salı günü C’ye düşürüldü. Derecelendirme kuruluşu, Ukrayna’daki savaştan bu yana alınan tedbirler sonucu bir tahvil temerrüdünün “yakın” olduğunu söyledi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap