Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Euro Bölgesi’nde enflasyon %5,1’e çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Aylık bazda çok belirgin bir değişim olmadı, Aralık ayında %5 olan enflasyon Ocak ayında %5,1’e yükseldi. Fakat asıl sorun, enflasyonun Ocak ayında %4,4’e düşmesi bekleniyordu. Piyasalarda Aralık ayının zirve olması tahmin edilirken enflasyonun yükselmeye devam etmesi endişe verici görülüyor.

Dünyada enerji ve gıda başta olmak üzere maliyetlerin yarattığı yüksek enflasyon dönemi yaşanıyor. Euro Bölgesi ve bağlı ülkelerde rekor enflasyona tanık olunurken bunu düşürmek için Avrupa Merkez Bankasının parasal sıkılaşması henüz başlamadı. Banka, enflasyonu geçici görüyor ve teşviklerin de devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor, bu nedenle 2022’de mevcut politikanın değiştirilmesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası neden enflasyona rağmen parasal genişlemeye devam ediyor? Bunun en önemli nedeni istihdamın bozulmasını engellemek. Parasal destekler ve hükümetler özelindeki katkılarla küçükten büyüğe tüm işletmelerde çarkların dönmesi sağlanıyor. İstihdam piyasasına destek verilmesinin artısını gören Euro Bölgesi’nde işsizlik rekor düşük seviyeye geriledi. Fakat enflasyon oranı %2 hedefinin çok üzerinde ve orta vadede bu hedefe yaklaşılması için bankanın sıkı adımlara başlaması gerekiyor. Beklenti, merkez bankasının 2023’ün ikinci yarısında faiz artırımına başlaması yönündeydi, fakat düşüşün aksine yükselmeye devam eden enflasyon sonrası bu sıkılaşmanın daha ekene çekilmesi bekleniyor. EUR/USD bugün enflasyon sonrası 1,1280’den 1,1315’e yükseldi. Hem ABD Dolar Endeksindeki düşüş hem de bölge enflasyonunun faiz beklentisi yaratmasıyla euronun bugün yükselmesiyle parite yeniden 1,13 üzerinde işlem görüyor.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap