Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Almanya’da enflasyon %5,3’e çıkarak Haziran 1992 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Almanya’da TÜFE rakamlarının ikinci okunması bugün açıklandı ve 6 Ocak’ta açıklanan ilk okunmada %5,3’e çıkan enflasyon bugünkü son okunmada da teyit edildi. ÜFE verisi ise yarın açıklanacak ve beklenti üretici fiyatlarının %19,4’e çıkması yönünde.

Küresel arz – tedarik sorunları ve kuraklığın yarattığı düşük verim nedeniyle gıdadan enerjiye tüm emtia gurubunda yükseliş var. Bu yükselişler üretici maliyetlerinin rekor artışlar yaşamasına sebep oluyor ve maliyetlerin henüz tüketiciye tam olarak yansıtılmaması da enflasyonun gelecek dönemde de yükselmeye devam edeceğini gösteriyor Birçok ülkede yaşanan enflasyon sorunu gibi Almanya’da da ÜFE – TÜFE makası rekor seviyede açıldı ve fiyatlar genel düzeyindeki artışın ilk çeyreğinde de etkisini hissettirmesi bekleniyor.

Dünyada yaşanan çip sorunu nedeniyle Almanya’da hem otomobil üretimi zayıfladı hem de fiyatlardaki artıştan dolayı satışlar azaldı. Son enflasyon sepetinde dayanıklı mallar arasında yer alan otomobilin ağırlığı da düştü.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap