Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Artan risk hissiyatı doların ayı negatif kapatmasına yol açacak gibi görünüyor

Pazartesi günü ABD doları düşüş yaşayarak beş ay içindeki ilk negatif aylık kapanışı yapma yolunda ilerliyor. Sakinleşen risk ortamı ve Fed’in sıkılaşma döngüsüne ara vermesi yönünde artan beklentiler, dolar üzerinde baskı yaratıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 101,510’a geriledi. Mayıs başlarında 105,010 ile 20 yılın zirvesini gördükten sonra yavaş yavaş geri çekildi.

Öte yandan EUR/USD %0,2 artışla 1,0753 ve GBP/USD %0,2 yükselişle 1,2637 olurken riske hassas AUD/USD %0,3 değer kazanarak 0,7184 ve NZD/USD %0,2 artarak 0,6549 puandan alıcı buldu. Her iki çift de üç haftanın en yüksek seviyelerine yakın.

Pazartesi günü hafif bir volatilite olacak gibi görünüyor. ABD borsaları ile tahvil piyasaları Anma Günü tatilinden dolayı kapalı olacak ancak Çin’in COVID-19 tedbirlerini yumuşatmasıyla ilgili haberler, risk iştahı için pozitif etki yarattı.

Pazar günü Şanghay, iş yerleri üzerindeki kısıtlamaların 1 Haziran’dan itibaren kaldırılacağını söylerken Pekin bazı mağazalarla birlikte toplu ulaşımı da kısmen yeniden açtı.

Karantinalarla ilgili gelişmeleri yuanı destekledi; USD/CNY %0,7 düşüşle 6,6507’ye geriledi.

Salı ve Çarşamba günleri Çin’in imalat ve imalat dışı PMI verileri paylaşılacak ve kısıtlamaların yarattığı ekonomik durgunluğun kapsamına ilişkin ipuçları için incelenecek.

Daha genel risk iştahını destekleyen ve Amerikan dolarını zayıflatan diğer gelişme, Fed’in, önümüzdeki iki ay faizleri agresif bir şekilde artırdıktan sonra ekonomiyi resesyona sokmamak için sıkılaşma döngüsünü durdurabileceğine dair beklentileri artması oldu.

Yatırımcılar, Pazartesi günü Fed Yöneticisi Christopher Waller ile başlamak üzere önümüzdeki hafta birçok Fed politikacısının açıklamalarını dinleme şansını yakalayacak. Bununla birlikte aylık istihdam raporunun da içinde olduğu birçok ABD verisi de paylaşılacak.

Cuma günü paylaşılacak olan Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporunun, iş gücü piyasasının hâlâ güçlü olduğunu göstermesi bekleniyor. Ekonomistler, Mayıs ayında 320.000 iş olanağı oluştuğunu ve işsizlik oranının %3,5’e gerilediğini düşünüyor.

Avrupa’da ise bugün Almanya ve İspanya’nın tüketici enflasyonu verileri paylaşılacak ve Euro Bölgesi için Salı günkü flaş enflasyon tahminleri öncesinde dikkat çekecek.

Buna ek olarak AB hükümetleri, Rusya’ya karşı altıncı yaptırım paketini tartışmak üzere iki günlük bir toplantıya başlıyor.

ING analistleri, “Küresel risk çevresindeki ciddi gelişme ile birlikte kısa vadeli faiz farklarının USD aleyhine daha da artmasının mümkün olmadığını düşünüyoruz ve bu nedenle doların kısa sürede bir zemin bulmasını bekliyoruz.” dedi.

“Bu, önümüzdeki günlerde EUR/USD çiftinin 1,0700 altına dönme olasılığının, yeni bir ralliden daha makul göründüğü anlamına geliyor.”

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap