Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çarşamba günü Asya’da altın yükseldi. ABD’nin perakende satışları doları 16 ayın zirvesine yaklaştırdı.

Altın vadeli işlemleri %0,14 artışla 1.856,70 dolar oldu. Normalde altınla ters yönde hareket eden dolar, Çarşamba günü yükselerek 16 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Salı günü paylaşılan veriler, perakende satışların %1,7 büyüme ile beklentileri aştığını gösterdi. Çekirdek perakende satışlar da aynı oranda artış ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Diğer yandan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Salı günkü açıklamasında Fed’in, daha uzun sürecek yüksek enflasyona hazır olması için “daha şahin bir yöne gitmesi” gerektiğini söyledi. Yüksek seviyelerde kalmaya devam eden enflasyon, Fed’in, faizleri beklenenden daha erken artırmak zorunda kalabileceği iddialarını güçlendiriyor.

İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi’nin istihdam verileri, beklenenden güçlü rakamlar göstererek İngiltere Bankası’nın faizleri artıracağına dair endişeleri yatıştırdı. Eylül ayında işsizlik oranı %4,3’e geriledi.

J.P. Morgan Asset Management’ta küresel piyasa stratejisti olan Ambrose Crofton, Reuters’e yaptığı açıklamada “Bugünkü istihdam verileri engellerin aşıldığını gösterdiğine göre İngiltere Bankası’nın, Aralık toplantısında faiz artırımı için yeşil ışık yakacağını düşünüyoruz.” dedi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe ise son verilerin, faiz oranlarını haklı çıkarmadığını söyledi. Avustralya’nın ücret fiyat endeksi, üçüncü çeyrekte yıllık %2,2 ve aylık %0,6 artış gösterdi.

Diğer kıymetli metallerden spot gümüş %0,6 kazanırken platin ve paladyum %0,3 yükseldi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap