Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altındaki pozitif görünüm devam ediyor

Altın, haftanın son işlem gününde 1.834 dolardan işlem görüyor. Yıla kötü başlayan kıymetli metal, ay içinde 1.782 dolara gerilemesinin ardından bu hafta 1.848 dolara çıkarak son iki ayın en yükseğini gördü.

Altın fiyatlarında ay başından itibaren baskı yaşanmasının ana nedeni, ABD tahvil faizindeki yükseliş oldu. 10 yıllık tahvil getirisi %1,89’a yükseldi. Faizi bugün %1,79’a geriledi. Tahvil hareketliliğinde ise Fed’in bu yıl Mart’ta başlamak üzere en az 4 faiz artışı yapacağı düşüncesi etkili oluyor.

Tahvil baskısı ile gerileyen ons altın, bu haftanın devamında Rusya – Ukrayna geriliminden destek aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı her an işgal edebileceğine dair söylemler ve ABD Başkanı Biden’ın açıklamaları jeopolitik riskleri artırdı. Yükselen tansiyon ise altına yaradı ve fiyat son 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın bugün ise, son günlerdeki hareketin ardından gerileme yaşıyor. Fiyat bugün %0,30 düşüşle 1.834 dolardan işlem görüyor.

Ocak ayına kötü başlayan ve ilk haftayı düşüşle geçiren altın, geçen haftanın ardından bu haftayı da yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Fiyatta direnç bölgesi olarak görülen 1.835 dolar – 1.840 dolar aralığının korunması durumunda altında Fed öncesi atak yaşanabilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap