Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cuma günü dolar Avrupa’da düşüş yaşadı ancak Çarşamba günü ABD piyasalarında görülen ağır kayıpların risk iştahına darbe vurmasının ardından destek görmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüle 95,67’ye geriledi ancak enflasyon ve yüksek faiz oranları korkularıyla beraber Omicron’un ABD ekonomisi üzerinde ufak da olsa hasar bıraktığına dair işaretlerin hakim olduğu bir haftada endeks, %0,5 üzerinde artış yaşama yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Geçen hafta işsizlik başvurusu yapan kişi sayısı üç ayın zirvesine çıkarken bankacılık sektöründen ve dün Netflix’ten NFLX gelen kazanç raporları, son birkaç yılın büyüme anlatısına dair şüphe uyandırdı.

Jeopolitik endişeler de risk iştahını kısıtlıyor. ABD Başkanı Joe Biden, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’yı tekrar işgal etmesini beklediğini söyledi. Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, gerilimleri yatıştırmak için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecek. Ruble dolar karşısında 76,64 seviyesinde pek değişmedi ancak bu hafta %3,5 düşüş yaşadı.

Avrupa güne zayıf başladı; İngiltere’de, artan vaka sayıları ve hanehalkı enerji maliyetleri nedeniyle hem perakende satışlarda hem de tüketici güveninde büyük düşüş kaydedildi. GfK tüketici endeksi, Şubat ayından beri görmediği bir seviyeye inerken perakende satışlar Aralık ayında %3,7 düşüş gösterdi. Kasım rakamları da düşüş yönlü revizyona uğradı.

Analistler, bu rakamların pandemiden dolayı harcama modellerindeki değişimi yansıtmış olabileceğini söyledi. Çünkü tüketiciler, ürün kıtlığı yaşanacağı korkusu ile Noel alışverişini her zamankinden erken tamamladı. Ekim satışları da istisnai şekilde güçlüydü.

ING ekonomisti James Smith, “Yüksek tasarruf seviyelerine ve belirli hizmet alanlarının arayı kapatacak güce sahip olmasına bakıldığında tüketicilerin toplam harcaması bu yıl düşmemiş olabilir. Ancak mallara yapılan harcamanın özellikle ortalamanın üzerinde olduğu iki yılın ardından perakende sektörü çok daha kırılgan görünüyor. Tüketici güvenindeki son düşüş, uyarı niteliğinde bir işaret olabilir.” dedi.

Bu gelişmeler karşısında sterlin %0,2 düşüşle 1,3565 dolara inerken euro karşısında %0,4 düşüş yaşadı. Euro ise %0,2 yükselişle 1,1362 dolara ulaştı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Fed arasındaki uçurum büyürken geçen hafta euro, dolar karşısında 1,5 sent kaybetti. ECB Başkanı Christine Lagarde, Perşembe günkü bir konuşmasında faizlerde erken bir artış yapılması yönündeki çağrıları yine geri püskürttü. Oysa Euro Bölgesi’nin temel enflasyon oranı %5’in üzerinde ve blok oluştuğu günden bu yana gördüğü en yüksek seviyede seyrediyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap