Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yatırımcılar, Fed’in faiz artırımlarını sonlandırmaya yakın olabileceğine dair sinyallerini yorumlarken hisse senetleri Perşembe günü öğleden sonra hız kaybederek Dow’un daha önce yaşadığı 400 puanlık rallisini sildi.

Çarşamba günü Fed’in faizleri beklendiği gibi çeyrek puan artırmasının ardından gelen sert satışların ardından piyasa yeniden toparlanmaya çalışıyordu.

Fed politikacılarının ekonomik tahminlerine göre nihai faiz oranı %5,1’e yükseliyor ki bu oran son beklentilerden daha düşük ve Aralık ayındaki tahminleriyle aynı. Mevcut gösterge aralığına göre bu tahmin, bu yıl bir faiz artırımı daha anlamına geliyor.

Fed’in göz önünde bulundurması gereken başka hususlar da var; bunlar arasında hâlâ sıkışık olan iş gücü piyasası da yer alıyor. Yeni işsizlik başvuruları geçen hafta düştü ve beklenenden daha düşük geldi. Önümüzdeki hafta enflasyonla ilgili bir sonraki büyük veri gelecek ancak bundan önce yatırımcılar, imalat ve hizmetlerle ilgili son okumayı alacak.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. İmalat ve hizmetler

Mart ayına ilişkin imalat PMI verileri TSİ 16.45’te açıklanacak olup analistler, bir önceki ay için açıklanan 47,4 puana göre 47 puan gelmesini bekliyor.

Hizmet PMI verileri de aynı saatte açıklanacak. Analistler daha önce açıklanan 50,6 değerinden bir tık daha düşük olan 50,5 puanlık bir sonuç beklentisinde.

2. Dayanıklı tüketim malları

Dayanıklı tüketim malları siparişleri verileri TSİ 15.30’da paylaşılacak. Bir önceki ay görülen %4,5’lik daralmaya karşılık %0,6’lık bir artış yaşanmış olabilir.

3. Bullard’ın konuşması

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Greater St. Louis Inc. toplantısında bir konuşma planlıyor.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap