Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Perşembe günü ABD doları Avrupa ticaretinde geriledi ancak Fed’in son toplantı tutanaklarının, ileride daha fazla faiz artışına işaret etmesinin ardından son zamanlardaki en yüksek seviyelerine yakın kaldı.

Dolar Endeksi %0,1 düşüşle 104,433 seviyesinden işlem görürken geçen hafta ulaştığı 104,67 seviyesindeki altı haftanın zirvesine yakın seyretti.

Fed’in Şubat ayı toplantısının tutanakları, yetkililerin çoğunun çeyrek puanlık artışı desteklediğini çünkü daha yavaş bir hızın enflasyonu %2 hedefine indirmeye yönelik “ekonominin ilerlemesini değerlendirmelerine daha iyi olanak sağlayacağını” belirtti.

Ancak bazı politika yapıcıların, 50 baz puanlık daha büyük bir artıştan yana olduğu ve toplantının, resesyonun yakın olmadığını gösteren Ocak ayı istihdam verilerinden önce gerçekleştiği açık.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için para politikasında hâlâ “keskin” bir sıkılaştırmaya ihtiyaç duyduğunu söyledi ve kısa vadeli faiz oranlarının mevcut seviyesinin yüzde yarımın üzerinde, %5,25-5,50 arasında zirve yapmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan euro/dolar %0,1 artışla 1,0610’a yükselerek Euro Bölgesi’nin Ocak ayı nihai tüketici fiyat endeksi öncesinde bir önceki seansta gördüğü altı haftanın en düşük seviyesi olan 1,0598’den uzaklaştı.

Bir önceki ay %8,5 olan yıllık enflasyonun %8,6’ya yükselmesi beklenirken bu durum, enflasyonun kontrol altına alınmasının zor olduğunu ve dolayısıyla Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bir süre daha sıkılaştırma eğiliminde kalacağını gösteriyor.

Sterlin/dolar %0,1 artışla 1,2057, AUD/USD %0,4 artışla 0,6831 ve NZD/USD %0,4 artışla 0,6242 seviyesine yükselirken Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), bu hafta başında faizleri 2008 sonundan beri görülen en yüksek seviyeye çıkarma ve daha fazlasını da hedefleme kararının faydasını hissetmeye devam ediyor.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkan adayı Kazuo Ueda’nın, Cuma günü parlamentoda yapacağı ve merkez bankasının tartışmalı, tahvil getirisi kontrol politikasının kaderini ele alabileceği merakla beklenen konuşması öncesinde dolar/yen 134,88 seviyesinde büyük ölçüde yatay işlem gördü.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap