Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altın, güvenli liman statüsünde doları geride bıraktı, 2.000 dolara yakın seyrediyor

Fed’in daha az şahin olacağına dair işaretler ve bankacılık sektöründeki çalkantılar nedeniyle yatırımcılar, tercih ettikleri güvenli liman olarak sarı metale yöneldi ve altın fiyatları, Cuma günü kilit seviyelere yakın seyrederek üst üste üçüncü haftada da doları geride bıraktı.

Külçe fiyatları da mevcut seviyelerin korunması halinde dolar endeksinin, son yedi haftanın en düşük seviyesine gerilemesiyle üst üste dördüncü hafta kazanç elde etmeye hazırlanıyor.

Dolarda tekrar görülen zayıflama, Fed’in bu haftanın başlarında faizleri artırmasının ardından yaşandı ancak son bankacılık krizinin, yüksek borçlanma maliyetlerinin artan ekonomik etkisini vurgulamasıyla birlikte faizlerin yakında zirve yapabileceğini ima etti.

Spot altın 1.993,60 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri 1.995,65 dolarda değişmedi. Spot altın bu hafta yaklaşık %0,2 artarken altın vadeli işlemleri %1 artışla kapatma yolunda. Sarı metal, 2020 COVID-19 salgını sırasında ulaştığı 2.074,88 dolarlık rekor seviyeye 100 dolardan daha az bir mesafede işlem gördü.

ABD’de bazı bankaların çöküşü, bulaşıcılık endişesiyle yatırımcıların son üç hafta içinde altına yığıldığını gördü. Düzenleyiciler, bankacılık sistemine olan güveni yeniden tesis etmek için müdahalede bulunurken piyasalar daha fazla aksaklık yaşanması ihtimaline karşı diken üstündeydi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, yatırımcılara sektördeki istikrar konusunda güvence vermeye çalışsa da Fed’in şahin duruşunu yumuşatması, bankacılık çöküşüne ilişkin endişeleri daha da artırdı.

Piyasalar, son 12 ayda faizleri toplam 475 baz puan artıran Fed’in, bu yıl faizleri yalnızca bir kez daha yükseltme olasılığını fiyatlıyor.

Fed’in faiz artırım döngüsünün duraklaması; dolardaki güçlenme ve 2022’ye kadar artan getiriler nedeniyle baskı altında kalan altın için iyiye işaret.

Bu yıl ekonomik yavaşlamaya ilişkin belirsizlik de sarı metale fayda sağladı. Diğer kıymetli metaller Cuma günü pek hareket etmese de güçlü bir hafta geçirmeye hazırlanıyor.

Platin bu hafta %1,4 değer kazanırken gümüş %3,7 artış gösterdi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Cuma günü sakin seyretti ancak dolar baskısının azalmasıyla güçlü haftalık kazançlar elde etme yolunda.

Bakır fiyatları %0,1 artışla 4,1060 dolara yükseldi ve hafta bazında %5,6 artış gösterdi.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap