Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’daki enflasyonu ölçen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi Şubat rakamlarını yayımladı.

İstanbul’da enflasyon geçen yıla göre %55,32 artarak son 20 yılın zirvesine çıktı. Ocak’ta aylık %13,78 artan endeks, Şubat ayında %4,44 oranında artış gösterdi.

Şubat ayında perakende fiyatlarda bir önceki aya göre en çok artış %7,04 ile sağlık ve kişisel harcamalarında görülürken sadece giyim harcamalarında %1,91 oranında düşüş yaşandı. Ev eşyası harcamalarında %6,47, gıda harcamalarında %5,92, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında %5,53, konut harcamalarında %2,28, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında %2,25, diğer harcamalarında %1,45 yükseliş oldu.

Şubat ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; sağlık ve kişisel bakım, ev eşyası harcamaları, ulaştırma ve haberleşme, konut harcamaları gruplarında yer alan ürün ve hizmetlerde yaşanana fiyat artışları ile, gıda harcamaları grubunda yer alan ürünlerde yaşanan KDV indirimi ve mevsimselliğin etkisi oldu.

İstanbul’da toptan eşya fiyatları ise Şubat ayında %3,38 arttı. Yıllık artış oranı %58,59 oldu.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap