Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolar , yatırımcıların ABD’deki işsizlik oranındaki keskin düşüşe odaklanması ve Federal Rezerv’in gelecek yılki faiz artırım planının bozulmadan kalacağına dair iyimser kalmasıyla , ABD tarım dışı maaş bordrolarının genel olarak toplanmadan önce keskin bir düşüş göstermesinin ardından düştü. bununla birlikte, 10 yıllık gösterge faizin 9 haftanın en düşük seviyesi olan %1,335’e düştüğü ABD getirilerindeki düşüş, doların G4 emsallerine karşı geri çekilmesini tetikledi.

Reuters, şirketlerin ücretleri artırmasına, cömert işsizlik yardımlarının süresinin dolmasına ve okulların tamamen yeniden açılmasına rağmen milyonlarca işsiz Amerikalının evde kalmasıyla, ABD istihdamının Kasım ayında beklenenden çok daha az arttığını bildirdi.
Çalışma Bakanlığı Cuma günkü yakından izlenen istihdam raporunda, tarım dışı maaş bordrolarının geçen ay 210.000 iş arttığını söyledi. Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, maaş bordrolarının 550.000 iş artışı olacağını tahmin ediyorlardı. Tahminler, 306.000 kadar düşük ile 800.000 kadar yüksek iş arasında değişiyordu.
İşsizlik oranı Ekim ayındaki %4,6’dan Şubat 2020’den bu yana en düşük olan %4,2’ye düştü. Ücretler daha da arttı. Rapor, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın milletvekillerine ABD merkez bankasının 14-15 Aralık’taki politika toplantısında devasa tahvil alımlarının sona ermesini hızlandırmayı düşünmesi gerektiğini söylemesinden günler sonra geldi.

Japon yeni karşısında dolar, Asya’da 112.97’de yeniden alım buldu ve yatay işlem yapmadan önce Avrupa sabahı erken saatlerde 113.48’e yükseldi. İşler raporu ABD yayımlanmasından sonra 113,00 için keskin ama kısaca çekilmekte rağmen fiyat usd’in geniş tabanlı gücüne 113.61 bir gün içi yüksek yükseldi ancak daha sonra post-NFP kazanç kaldırmalı 112.57 ABD verimi ile tandem olarak yuvarlandı sildim ..

Daha Reuters, St. Louis Federal Rezerv Bankası’ndan haberlerCuma günü James Bullard, beklenmedik bir şekilde yüksek enflasyon, güçlü ekonomik büyüme ve çok sıkı ve daha da güçlenmeye hazır bir işgücü piyasasına atıfta bulunarak Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya başlaması çağrısında bulundu. Bullard, ABD’nin Fed’de para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’ne atıfta bulunarak, Missouri Bankacılar Birliği’ne gönderilmek üzere hazırlanan açıklamalarda, “Bu düşünceler, FOMC’nin önümüzdeki toplantılarda düzenlemeyi daha hızlı bir şekilde kaldırmayı düşünmek isteyebileceğini gösteriyor” dedi. .

Tek para birimi Asya’da baskı altında kalmaya devam etti ve Avrupa açılışında 1.1283’e geriledi. Parite daha sonra New York açılışında kısa bir süre için gün içi en yüksek seviyesi 1.1333’e yükseldi ve ardından yoğun NFP ticareti sırasında New York sabahı 1.1267 ile gün içi en düşük seviyesine düştü, ancak ABD getirilerindeki gün içi satış açık kapanışı tetikledi ve fiyatı tekrar 1.1326’ya yükseltti.  İngiliz Sterlini de Asya’da baskı altında kalmıştır nedeniyle İngiltere’nin Saunders Bankası’ndan güvercinimsi yorumlarına Avrupa sabah 1.3254 düştü. Ardından, özellikle euro karşısında sterlin çapraz satışı ile birlikte usd’nin gücüyle seansın en düşük seviyesi olan 1.3209’a düşmeden önce, kablo New York açılışında kısaca 1.3311’e (Reuters) yükseldi ancak daha sonra 1.3252’ye yükseldi.  İngiltere bankası

Geçen ay faiz artırımına oy veren politika yapıcı Michael Saunders, Cuma günü yaptığı açıklamada, bu ay nasıl oy kullanılacağına karar vermeden önce yeni Omicron koronavirüs varyantının etkisi hakkında daha fazla bilgi istediğini söyledi. Saunders, “Şu anda, yeni Omicron COVID varyantının oldukça yakın zamanda tespit edildiği göz önüne alındığında, halk sağlığı sonuçları ve dolayısıyla ekonomi üzerindeki olası etkileri hakkında daha fazla kanıt görmeyi beklemenin belirli avantajları olabilir.” Dedi. Saunders, “Bu, daha sonra daha ani ve sancılı bir politika sıkılaştırmasını gerektirebilir” dedi. “Bana göre, bu hususlar arasındaki denge Aralık toplantısında önemli bir faktör olacak.” çeyrek, ekonominin beklendiği gibi davrandığını varsayarsak.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap