Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piyasalar, özellikle işin en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin ile ilgili olarak, küresel koronavirüs yayılımında potansiyel bir Apex’i ikinci kez tahmin ediyor.

Bu, yatırımcıların daha hızlı bir ekonomik iyileşme oranı beklentilerini neşelendirdiği için küresel borsaya bir destek verdi.

50 ülkedeki hisseleri izleyen MSCI dünya hisse senedi endeksi IACWI, hafta başındaki %1,1’lik kazancın ardından %0,54 daha yükseldi ve onu taze boğa döngüsünün en yüksek seviyelerine doğru toparlanma yolunda bıraktı.

ABD’de Yatırımcılar sevinçle karşıladılar haber ABD Gıda ve İlaç İdaresi Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı tam onay verdi ettiğini.Bunun ABD’deki aşıları hızlandırması bekleniyor .

Bu, hem NASDAQ hem de S&P 500 endeksini Dow takibinin yakından takip ettiği yeni rekor seviyelere gönderen bir hareketti.

Bu arada Çin, Ulusal Sağlık Komisyonu’na (NHC) göre, yetkililer ülkenin katı sıfır-Covid yaklaşımını iki katına çıkardığı için Temmuz ayından bu yana ilk kez Pazartesi günü yerel olarak bulaşan yeni Covid-19 vakası bildirmedi.
Bugün Çin, Anakara’da sadece 4 yeni teyit edilmiş yerel vaka bildirdi. Ancak Japonya’da işler o kadar da olumlu değil.

Salı günü ülke genelinde yaklaşık 21.500 yeni günlük COVID-19 vakası bildirildi ve virüsün son derece bulaşıcı Delta varyantı yayılmaya devam ederken sekiz vilayet rekor enfeksiyon kaydetti.

Devlet yayıncısı NHK Salı günü yaptığı açıklamada, ulusun koronavirüs olağanüstü durumunu kuzeydeki Hokkaido adasına ve diğer yedi vilayete genişleteceğini bildirdi. NHK, şu anda 12 Eylül’e kadar tedbirler kapsamında olan Tokyo da dahil olmak üzere 13 diğer vilayete katılacaklarını söyledi.

Öngörülen genişleme, Cuma gününden itibaren Japonya’nın 47 vilayetinin yüzde 70’inden fazlasının yeni koronavirüsün yayılmasıyla savaşmak için bir tür acil durum kapsamında olacağı anlamına gelecek. Bu arada Yeni Zelanda, tek bir COVID-19 vakasının tetiklediği ulusal bir kilitlenmeyi uzattı.

Salgın şimdi 148 vakaya ve sayıma yol açtı.

Benzer şekilde, Avustralya’nın NSW’si 919 yeni yerel COVID-19 vakası ve bir yeni ölüm kaydetti. Victoria 45 yeni vaka kaydetti.Belirsizlik olduğu sürece, yatırımcılar ekonomik toparlanmanın daha hızlı olacağına ve merkez bankalarındaki ayrışmaya inandıkça ABD doları desteklenmeye devam edebilir.

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap