Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Salı günü ABD doları Avrupa’da düşüş yaşadı ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yapacağı konuşma öncesinde dar bir aralıkta işlem gördü.

Powell, yaptığı açılış konuşmasında yüksek enflasyonun “kalıcı” hale gelmesini önleme sözü verdi ancak merkez bankasının politik sıkılaşma hızı ve takvimiyle ilgili ipucu vermedi.

Powell’ın, ikinci dönem başkanlığının onaylanması sırasında senatörlerden gelen sorulara vereceği cevaplar daha aydınlatıcı olabilir.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 95,843’e geriledi.

Endeks, politikacıların şahin dönüşüne işaret eden Fed toplantı tutanaklarının paylaşıldığı 24 Kasım’da 96,938 ile 16 ayın zirvesini gördü ancak o zamandan beri o seviye ile 95,544 arasında sıkışıp kaldı.

USD/JPY 115,22’ye yükselirken EUR/USD %0,2 artışla 1,1344 oldu. AUD/USD %0,3 artarak 0,7188’den alıcılandı.

Aralık ayında Fed şahin bir dönüş yaparak enflasyonun, önceden görüldüğünden daha büyük bir mesele olduğuna ve buna karşılık olarak da politikada beklenenden daha hızlı sıkılaşma planlarına işaret etti.

Ancak bu, Omicron hızla yayılmaya başlamadan önceydi ve bu haftaki Senato oturumları, Powell’ın salgının bu düşünceyi değiştirip değiştirmediğine işaret etmesi için ilk fırsat.

Para piyasaları Mayıs’a kadar bir ve Kasım’a kadar iki faiz artırımı ile fiyatlanırken yatırım bankası Goldman Sachs (NYSE:GS), Aralık ayında iki artırım daha beklediğini duyurarak 2022’de faiz artışı beklentisini dörde çıkardı.

Powell’ın konuşmasından sonra yarın ABD Aralık ayı TÜFE raporu paylaşılacak ve TÜFE’nin, yıllık bazda %7 üzerine çıkması bekleniyor.

Öte yandan GBP/USD %0,1 artışla 1,3594’e yükseldi ve 1,3602 olan iki ayın zirvesine yaklaştı. İngiliz Perakende Konsorsiyumu, İngiltere’deki perakende satışların geçen ay 2019 Aralık ayına göre %4,6 büyüme gösterdiğini raporlayarak ülkenin, Omicron varyantıyla daha iyi baş edebileceğini gösterdi.

Romanya merkez bankası faizleri yalnızca 25 pb artırarak %2,0’a çıkardıktan sonra USD/RON %0,1 düşüşle 4,3577’ye geriledi. Beklentiler 50 bp’lik bir faiz artışı yönündeydi.

ING analistleri, “Artık, beklentileri rahat bir şekilde karşılayamama halinin, enflasyonun 2024’e kadar hedef aralığın üzerinde kalıcı olmasına yol açabileceğine inanıyoruz.” dedi.

 

Dolar Haberleri

Sitemizde uzmanlarımız tarafından yayınlanan günlük dolar haberlerini sizler de yakından takip edebilir ve doların gidişatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir yorum yap